fotocentrum - blog

Podstawowa edycja plików RAW

Kiedy chcemy aby wywołane rzez nas zdjęcia prezentowały się jeszcze lepiej warto zastanowić się nad użyciem trybu RAW. Fotografowanie w nim zapewni  najwyższą jakość obrazu, ale będziemy musieli poświęcić trochę czasu na ich edycję.

Pamiętajmy o tym, że plik RAW stanowi zbiór danych, które nie zostały przekształcone jeszcze w obraz. Dopiero musimy użyć odpowiedniego oprogramowania, aby skonwertować je w zdjęcie. Pliki jpeg jakie odnajdziemy w aparacie są przetworzonymi obrazami, które zostały poddane konwersji właśnie z formatu RAW.

Jak sfotografować wodospad, albo płynącą rzekę.

Fotografowanie płynącej wody w formie białych, miękkich smug może być bardzo efektowne, aby uzyskać taki efekt powinniśmy użyć niewielkiego otworu przysłony oraz dłuższego czasu otwarcia migawki.

Świadome rozmycie obrazu na zdjęciu.

Z reguły chcemy aby nasze zdjęcie było jak najostrzejsze, tak by wyraźnie odwzorować wszystkie szczegóły kadru. Jednak dzięki przeprowadzonemu z rozmysłem rozmyciu obrazu możemy uzyskać bardzo ciekawy artystyczny efekt. Jak właściwie przeprowadzić rozostrzanie zdjęcia?

Intensywnie niebieskie niebo na fotografii.

Zdarza nam się oglądać zdjęcia, na których przedstawione kolory są niezwykle intensywne. Jak możemy uzyskać taki efekt? Najlepiej w tym celu użyć filtra polaryzacyjnego, to właśnie dzięki niemu fotografie nieba, mogą być nasycone kolorem przez co prezentują się niezwykle atrakcyjnie. Błękit nieba staje się głębszy i ciemniejszy, a obłoki mocno kontrastują bielą.

Pamiętajmy jednak, że używając polaryzatora zmniejszamy ilość światła docierającego do wnętrza aparatu przez co niezbędne staje się użycie dłuższych czasów naświetlania, aby uzyskać właściwą ekspozycję.

16 porad, które sprawią, że nasze fotografie będą wyglądać jeszcze lepiej.

Poniżej zobaczymy wideo z szesnastoma poradami przeznaczonymi dla miłośników tradycyjnej fotografii jak i osób preferujących wykonywanie zdjęć smartfonem.

W poszukiwaniu abstrakcji

Ciągle takie same zdjęcia, podobne kadry, tematy mogą stać się przekleństwem dla naszych prac. Od czasu do czasu warto zupełnie inaczej spoglądnąć na otaczający nas świat. Rozglądnijmy się wokół i poszukajmy nowych, abstrakcyjnych tematów.

Zamiast przedstawiania całej  sceny, sfotografujmy wybrany fragment, który zawiera interesujące detale Zamiast rozległego, wyostrzonego krajobrazu celowo poruszmy aparatem, aby wykreować  nieomal impresjonistyczny obraz.

Jak uzyskać efekt lustrzanego odbicia w tafli wody.

Zdjęcia na których niebo pokryte malowniczymi chmurami odbija się w spokojnej tafli wody może być bardzo efektowne. Wbrew pozorom nie zawsze łatwo będzie uzyskać powyższy efekt, a powodem przede wszystkim jest położenie źródła światła. Woda działa jak zwierciadło, więc kiedy słońce jest w swojej południowej pozycji wzrasta ilość refleksów, które skutecznie zepsują poszukiwany efekt. Dodatkowo jeżeli zdecydujemy się na robienie zdjęcia pod światło odbicia będą jeszcze mocniej zredukowane.

Jak prawidłowo wyostrzyć zdjęcie.

Może wydawać się, że im bardziej wyostrzy się obraz, tym zdjęcie będzie wyraźniejsze. Niestety nie jest to do końca prawda. Nadmierne wyostrzenie fotografii może prowadzić do powstania szumów i aureoli wokół obiektów.

Najczęściej zdjęcie zostaje przeostrzone kiedy stosujemy filtr na niewłaściwym etapie edycji. Czasami nawet możemy przez nieuwagę wykonać ostrzenie już wyostrzonego obrazu. Uważajmy zwłaszcza podczas edycji plików jpeg, które są wstępnie wyostrzone przez aparat. W odróżnieniu od nich pliki RAW nie są wyostrzane w aparacie, o czym warto pamiętać.

Jak uzyskać idealną ekspozycję w różnym oświetleniu.

Odpowiednie ustawienie ekspozycji bywa kłopotliwe, a przecież jest to jeden z istotnych czynników wpływających na wygląd naszego zdjęcia. Odpowiedź na pytanie czy obniżyć, czy podnieść jej poziom, tylko na pozór jest oczywista. W celu uzyskania jak najlepszego efektu warto użyć kompensacji ekspozycji, która pozwoli uzyskać świetne zdjęcia w różnorodnym typie oświetlenia.

Dla wyjaśnienia powyższego zagadnienia posłużmy się pewnego rodzaju uproszczeniem, wyobraźmy sobie, że fotografujemy dwa tematy, ciemny i jasny.

10 szybkich porad dzięki, którym nasze zdjęcia będą jeszcze lepsze.

Każdy chce, aby wywołane przez niego zdjęcia prezentowały się jak najlepiej. Na poniższym wideo zobaczymy dziesięć szybkich porad dotyczących fotografowania. Stosując się do poniższych kroków z sprawimy, że nasze zdjęcia zyskają dodatkową jakość i oczywiście udoskonalimy swój fotograficzny warsztat.