Zamrażanie ruchu na zdjęciu.

Przedstawienie ruchu na fotografii może być wynikiem zastosowania różnych efektów. Jednym z nich jest „zamrożenie” wybranego kadru ruchu. Należy przy tym zwrócić uwagę, że powyższa technika nie nadaje się do każdego poruszającego obiektu. Inaczej będzie wyglądał kadr z jadącym pociągiem, samochodem, a inaczej wykonującym skok sportowcem czy zwierzęciem. W pierwszym wypadku będzie można odnieść wrażenie, że fotografowany obiekt znajduje się w spoczynku, w drugim w zależności od kadru jaki udało nam się uchwycić uzyskujemy bardzo efektowne zdjęcie.

Jeżeli decydujemy się na opisywane rozwiązanie kluczem będzie ustawiony czas naświetlania, a mówiąc precyzyjniej jego krótkość. Oczywiście od razy powstaje pytanie, jak powinniśmy ustawić powyższy parametr. Niestety odpowiedź nie jest jednoznaczna, ponieważ zależy od kilku czynników. Jednym z nich jest posiadany sprzęt, długi obiektyw wymaga krótszego czasu naświetlania. Następnie musimy zwrócić uwagę na prędkość poruszającego się obiektu, oraz kąt pod jakim go obserwujemy. Im większa prędkość tym będziemy musieli stosować krótszy czas, przy kącie 0 stopni, kiedy obiekt zmierza w naszym kierunku czas będzie dłuższy .

Ustawienie najkrótszych czasów naświetlania w pewien sposób wymusza ustawienie niskich wartości przesłony w celu uniknięcia złego naświetlenia zdjęcia, ewentualnie możemy również ustawić większą wrażliwość matrycy.

Ostatnim elementem jest eksperymentowania, zarówno z fotografowanymi obiektami jaki i parametrami technicznymi. Pamiętajmy robienie zdjęć może być ciekawą zabawą.