W jaki sposób zrobić ostre zdjęcia?

jak zrobić ostre zdjęcia

Bez względu na okazję, każdy amator fotografii pragnie robić dobrej jakości, ostre zdjęcia. Zarówno fotograficzne pamiątki z wakacji, urodzin, czy też innych uroczystości chcemy, aby dobrze odzwierciedlały rzeczywistość. Poza tym od jakości pliku źródłowego zależy, czy powiększone odbitki będą wysokiej jakości. Wyraźne i ostre zdjęcia będziemy mogli zawiesić na ścianie i użyć do stworzenia prywatnej galerii sztuki we własnym salonie. 

 

  1. Jakie ustawienia aparatu są niezbędne do zrobienia wyraźnych zdjęć?
  2. Czy niewłaściwa stabilizacja obrazu wpływa na jakość zdjęcia?
  3. Jak właściwie przygotować sprzęt fotograficzny?

 

Jakie ustawienia aparatu są niezbędne do zrobienia wyraźnych zdjęć?

 

Nieostre zdjęcia w większości przypadków powstają przez niewłaściwe ustawienia aparatu. Właśnie dlatego podajemy kilka przydatnych wskazówek, jak robić dobre i wyraźne zdjęcie.

 

Warto więc zwrócić uwagę na:

 

  • Czas naświetlania to niezwykle istotny parametr, ponieważ właśnie od niego zależy, czy uda nam się stabilnie utrzymać aparat i zrobić ostre zdjęcie. Oczywiste jest, że im krótszy czas naświetlania, tym większe prawdopodobieństwo, że zdjęcie będzie ostre, ponieważ łatwiej utrzymać bez ruchu aparat. Minimalny czas naświetlania to 1/160s. Z kolei, jeżeli przebywamy w jasnym  pomieszczeniu, to możemy  skrócić go nawet do 1/250s.
     
  • Odpowiednia czułość ISO to kolejny czynnik odpowiedzialny za dobrej jakości zdjęcie. Istnieje pewna prosta zasada, że im większa czułość ISO, tym więcej widocznego szumu na zdjęciach, czyli cyfrowego ziarna, które sprawia, że obraz jest bardziej rozmyty. Przy niskim ISO pamiętajcie o krótkim czasie naświetlania. Warto używać ISO o wartościach od 50 do 200. Dobrze jest jednak poeksperymentować adekwatnie do sytuacji i znaleźć optymalne ustawienie.
  •  
  • Kolejnym ważnym parametrem jest jednopunktowy focus. Jeżeli zależy nam na dobrej ostrości zdjęć to warto zrezygnować z wielopunktowego Autofokusa na rzecz jednopunktowego. Wielopunktowy AF wykorzystuje wiele punktów i aparat nie jest w stanie wykryć dominującego obiektu i będzie utrzymywał ostrość na całym obrazie. Natomiast ustawienie jednopunktowego fokusa pozwoli nam na samodzielne zdecydowanie, w którym miejscu kadru ma być najlepsza ostrość. Z pewnością ręczne wybranie punktu, umiejscowionego blisko środka kadru, pozwoli na lepsze ustawienie tego parametru, niż pozostawienie tego automatowi.
     
  • Właściwa wartość przysłony wpływa na kompozycję całego kadru. Jeśli zamierzamy uzyskać ostry, blisko usytuowany obiekt, a tło rozmyte, to ustawiamy otwarcie przysłony na f/2.8 lub f/3.2. Z kolei, jeśli ostre mają pozostać elementy znajdujące się w dużej odległości, należy zwiększyć wartość przysłony np. do f/8 lub f/11.

 

Czy niewłaściwa stabilizacja obrazu wpływa na jakość zdjęcia?

 

W obecnych czasach większość aparatów posiada funkcję stabilizacji obrazu. Jest ona niezwykle przydatna i warto z niej korzystać, w szczególności w przypadku długiego czasu naświetlania. Im dłuższy czas otwarcia migawki, zwłaszcza poniżej 1/100 sekundy, tym większe prawdopodobieństwo zrobienia nieostrych zdjęć. Rozmyte ujęcia często są wynikiem poruszenia i złej stabilizacji aparatu. Właśnie dlatego warto postarać się o dobry statyw lub ustawienie odpowiednich parametrów w aparacie. Statyw to najlepsze rozwiązanie, ponieważ pomaga najlepiej unieruchomić aparat. Pozwala to wydłużyć czas naświetlania i obniżyć wartość ISO.

Aparat można także ustabilizować, dzięki odpowiedniej technice trzymania aparatu w dłoni, równocześnie przyciskając do tułowia łokcie. Można także robić ujęcia bokiem.  Natomiast, aby złagodzić drgania powstałe w czasie naciśnięcia spustu migawki, warto zastosować  wężyk spustowy, czy też samowyzwalacz.

 

Jak właściwie przygotować sprzęt fotograficzny?

 

Sprzęt fotograficzny wymaga odpowiedniego przechowywania oraz czyszczenia. Wszelkie zabrudzenia na obiektywie wpływają na jakość zdjęcia. Właśnie dlatego obiektywy zarówno w aparatach cyfrowych, lustrzankach oraz w telefonach powinny być krystalicznie czyste. Do tego celu warto użyć pędzelka, dmuchawki, miękkiej ściereczki. Można również zwyczajnie zdmuchnąć kurz i następnie przetrzeć ścierką. Warto więc regularnie oczyszczać swój aparat, aby mógł nam służyć jak najlepiej. 

 

Życzymy więc wielu kreatywnych pomysłów!