Podstawowa edycja plików RAW

zdjecia-raw

Kiedy fotografować w trybie RAW?

Wybieramy RAWy, kiedy chcemy aby wywołane zdjęcia prezentowały wysoką jakość. Fotografowanie w tym trybie gwarantuje najwyższą jakość obrazu. Jednak zdjęcia takie wymagają od nas poświęcenia więcej czasu na ich edycję. Zwłaszcza kiedy będziemy chcieli zamienić je w papierowe odbitki.
 

Co to jest plik RAW?

Plik RAW stanowi zbiór danych, które nie zostały przekształcone jeszcze w obraz. Dopiero musimy użyć odpowiedniego oprogramowania, aby skonwertować je w zdjęcie. Pliki jpeg, jakie odnajdziemy w aparacie są przetworzonymi obrazami, które zostały poddane konwersji właśnie z formatu RAW.

W celu konwersji RAWów możemy użyć programów takich jak Adobe Camera RAW, Adobe Lightroom, Photoshop. Dzięki nim możemy dokonać wielu korekt np. w zakresie ekspozycji, kontrastu, ostrości.

Czy edytowanie RAWów jest trudne?

Podstawowa edycja plików RAW jest łatwa, z pewnością poradzi sobie z nią każdy fotoamator. Większość programów do edycji RAW  dysponuje podobnymi narzędziami, różnice znajdziemy na poziomie konkretnych modułów i paneli.

Przykładowo łatwo możemy zmniejszyć ilość szumów, które są powszechne w obrazie cyfrowym, służy temu odpowiednie narzędzie „redukcja szumów”, wystarczy przeciągnąć suwak w odpowiednią stronę i nasze zdjęcie będzie wyglądać o wiele lepiej. Należy przy tym wspomnieć, że np. Lightroom posiada funkcję maskowania, która zabezpieczy zdjęcie przed wyostrzeniem bardziej jednolitych obszarów. Dzięki czemu wyostrzanie nie zaburzy efektu zastosowanej wcześniej funkcji redukcji szumu.

Na co zwrócić uwagę podczas edycji RAWów?

Kiedy edytujemy RAWy skupmy się na takich parametrach jak:

  • jak balans bieli 
  • ekspozycja 
  • światła i cienie 
  • ostrzenie 
  • przejrzystość

Użycie powyższych parametrów wymaga rozwagi i nabycia pewnego doświadczenia, ale z pewnością nasz wysiłek opłaci się owocując coraz lepszymi zdjęciami.

 

Wywoływanie zdjęć przez smartfona
Tanie odbitki zdjęć
Darmowa dostawa od 130 zł
Fotogadżety, fooprezenty
Wywoływanie zdjęć przez smartfona
Tanie odbitki zdjęć
Darmowa dostawa od 130 zł
Fotogadżety, fooprezenty