Podstawowa edycja plików RAW

Podstawowa edycja plików RAW

Kiedy chcemy aby wywołane rzez nas zdjęcia prezentowały się jeszcze lepiej warto zastanowić się nad użyciem trybu RAW. Fotografowanie w nim zapewni  najwyższą jakość obrazu, ale będziemy musieli poświęcić trochę czasu na ich edycję.

Pamiętajmy o tym, że plik RAW stanowi zbiór danych, które nie zostały przekształcone jeszcze w obraz. Dopiero musimy użyć odpowiedniego oprogramowania, aby skonwertować je w zdjęcie. Pliki jpeg jakie odnajdziemy w aparacie są przetworzonymi obrazami, które zostały poddane konwersji właśnie z formatu RAW.

W celu konwersji wyżej wymienionego formatu możemy użyć programów takich jak Adobe Camera RAW, Adobe Lightroom, Photoshop. Dzięki nim możemy dokonać wielu korekt np. w zakresie ekspozycji, kontrastu, ostrości.

Edytowanie plików RAW nie jest trudne, większość programów dysponuje podobnymi narzędziami, różnice znajdziemy na poziomie konkretnych modułów i paneli.

Przykładowo łatwo możemy zmniejszyć ilość szumów, które są powszechne w obrazie cyfrowym, służy temu odpowiednie narzędzie „redukcja szumów”, wystarczy przeciągnąć suwak w odpowiednią stronę i nasze zdjęcie będzie wyglądać o wiele lepiej. Należy przy tym wspomnieć, że np. Lightroom posiada funkcję maskowania, która zabezpieczy zdjęcie przed wyostrzeniem bardziej jednolitych obszarów. Dzięki czemu wyostrzanie nie zaburzy efektu zastosowanej wcześniej funkcji redukcji szumu.

Podczas edycji pliku RAW warto zwrócić uwagę na takie parametry jak balans bieli, ekspozycja, światłą i cienie, ostrzenie oraz przejrzystość. Użycie powyższych parametrów wymaga rozwagi i nabycia pewnego doświadczenia, ale z pewnością nasz wysiłek opłaci się owocując coraz lepszymi pracami.