Na czym warto się skupić, aby zrobić dobre zdjęcia?

jak robić dobre zdjęcia

Jeśli uwielbiasz robić zdjęcia na co dzień i należysz do osób ambitnych, to zapewne pragniesz, aby Twoje zdjęcia były coraz lepsze. W tym celu warto oddać się praktyce i powiększyć swoje umiejętności. Wystarczy trochę wiedzy i doświadczenia, aby uzyskać ważne wskazówki. Po prostu chwyć aparat i zacznij robić zdjęcia. Z całą pewnością z biegiem czasu i z każdym kolejnym ujęciem zauważysz pozytywne rezultaty.

 

  1. Czy lepiej fotografować w ciągu dnia z lampą błyskową, czy też bez? 
  2. Jakie znaczenie ma światło w fotografii?
  3. Na czym warto się skupić, aby zrobić dobre zdjęcia?

 

Czy lepiej fotografować w ciągu dnia z lampą błyskową, czy też bez? 

 

Jasne słońce może tworzyć nieatrakcyjne głębokie cienie na twarzy. Dlatego też użycie lampy błyskowej na zewnątrz pomoże je wyeliminować i rozjaśnić twarz.

Fotografując ludzi w słoneczne dni, chociaż mogłoby się to wydawać niepotrzebne, warto włączyć lampę błyskową. Możesz mieć do wyboru tryb błysku wypełniającego lub tryb błysku pełnego. Jeśli osoba znajduje się w dosyć bliskiej odległości, użyj trybu błysku wypełniającego, jeśli nieco dalej może być wymagany tryb pełnej mocy. Jeżeli korzystasz z aparatu cyfrowego, powinieneś użyć panelu wyświetlania zdjęć, aby przejrzeć wyniki i ocenić ich jakość.
 

Jakie znaczenie ma światło w fotografii?

Oprócz dobrego tematu zdjęcia, zdecydowanie najważniejszą częścią każdego obrazu jest światło. Wpływa ono na wygląd wszystkiego, co fotografujesz. U starszej osoby jasne światło słoneczne z boku może uwydatnić zmarszczki, ale miękkie światło w pochmurny dzień, może je skutecznie wygładzić.

Jeśli nie jesteś zadowolony z oświetlenia swojego obiektu, to powinieneś zmienić swoją pozycję lub wybrać inny temat zdjęcia. W przypadku krajobrazów staraj się fotografować je wcześnie rano lub późnym popołudniem, gdy światło jest pomarańczowe i rozbiega się po całym terenie.
 

Na czym warto się skupić, aby zrobić dobre zdjęcia?

Bezpośredni kontakt wzrokowy może być tak samo angażujący na zdjęciu, jak w prawdziwym życiu. Robiąc komuś zdjęcie, trzymaj aparat na poziomie oczu tej osoby, aby uwolnić moc magnetyzujących spojrzeń i hipnotyzujących uśmiechów. Jeśli fotografujesz dzieci, to warto także zniżyć się do ich poziomu. Oczywiście osoba fotografowana nie musi zawsze wpatrywać się w aparat. Już sam ten kąt na poziomie oczu stworzy osobiste i zachęcające uczucie, które wciągnie Cię w obraz.

Jeśli chodzi o wybór odpowiedniego tła do zdjęcia, to najlepsze będzie tło jednolite. Dzięki niemu w przejrzysty sposób wyeksponujesz fotografowany obiekt. Patrząc przez wizjer aparatu, warto zbadać obszar, który otacza interesujący nas obiekt, aby upewnić się, że np. z głowy Twojej ukochanej nie wyrastają kijki, albo inne niepotrzebne przedmioty.

Jeśli fotografowany obiekt jest mniejszy niż samochód, warto podejść o krok lub dwa bliżej, przed zrobieniem zdjęcia i powiększyć go. Jeżeli fotografujesz konkretną osobę, to z bliska możesz ujawnić wiele szczegółów, takich jak piegi czy też zmarszczki. Jednak, jeśli za bardzo zbliżysz się do obiektu, to Twoje zdjęcia będą rozmazane.

Dlatego też nie podchodź zbyt blisko. Najbliższa odległość ogniskowania dla większości aparatów wynosi około jednego kroku od aparatu. Jeśli zbliżysz się bliżej niż najbliższa odległość ogniskowania, to zdjęcia będą po prostu niewyraźne.

Natomiast, jeżeli interesujący Cię obiekt nie znajduje się w centrum obrazu to, aby uzyskać ostry obraz, należy zablokować ostrość. Większość aparatów z autofokusem skupia się na tym, co znajduje się w centralnym punkcie. Jednak, aby poprawić jakość zdjęcia, warto oddalić obiekt od środka. Jeśli więc nie chcesz, aby obraz był rozmazany, musisz najpierw ustawić ostrość na obiekt pośrodku, a następnie ponownie skomponować obraz tak, żeby obiekt znajdował się z dala od środka.

Zazwyczaj możesz zablokować fokus w trzech krokach. Najpierw wycentruj obiekt, a następnie naciśnij i przytrzymaj spust migawki do połowy. Po drugie, zmień położenie aparatu, trzymając przycisk migawki, aby obiekt znajdował się z dala od środka. Po trzecie, zakończ, naciskając spust migawki do końca, aby zrobić zdjęcie.

Podstawowym błędem początkujących fotografów jest także wykonywanie zdjęć poza zasięgiem lampy błyskowej. Po prostu takie ujęcia będą zbyt ciemne.

W przypadku wielu aparatów maksymalny zasięg lampy błyskowej wynosi mniej niż pięć kroków. Oczywiście, aby dokładnie to ustalić, dobrze jest zajrzeć do instrukcji swojego aparatu.

 

Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą wywoływanie zdjęć online!