Kolaż, czyli fotograficzna kompozycja

kolaż ze zdjęć

W obecnych czasach tzn. w świecie galopującej technologii i cyfryzacji często zapominamy, o tym, co jest najważniejsze. Jeśli więc chcemy utrwalić najważniejsze momenty z naszego rodzinnego życia, to wystarczy je sfotografować. Dlatego też, aby ocalić od zapomnienia cudowne chwile zapisane na fotografiach, warto je posegregować i następnie wywołać w ulubionym formacie. Dzięki temu możemy skomponować z nich interesującą kompilację, czyli tzw. kolaż, który możemy np. podarować bliskiej osobie lub przyozdobić nim swój salon. 

 

  1. Dlaczego wolimy papierowe zdjęcia?
  2. Co to jest fotograficzny kolaż?
  3. Co będzie Ci potrzebne do stworzenia kolażu?
  4. Jak stworzyć interesujący kolaż ze zdjęć?

 

Dlaczego wolimy papierowe zdjęcia?

 

Jeśli fotografia jest naszą pasją i uwielbiamy robić zdjęcia, to zapisujemy je zwykle w formie cyfrowych plików na różnych nośnikach danych. Tak przechowywane zdjęcia często spoczywają zapomniane na komputerowym dysku, bo niestety rzadko do nich sięgamy. Jeżeli więc zdecydujemy się na wywoływanie zdjęć online, to niezwykle szybko będziemy mogli cieszyć się swoją kolekcją papierowych fotografii. Chwila, w której bierzemy papierową fotografię do ręki, wywołuje o wiele bardziej osobiste wrażenia niż cyfrowe pliki przeglądane w telefonie lub komputerze. Klasyczne zdjęcia możemy dotykać, oglądać pod różnymi kątami, czy też nosić ze sobą w portfelu. W obecnych czasach każdy posiada ogromne ilości zgromadzonych w ciągu roku zdjęć na różnych nośnikach danych. Dlatego dobrze jest poświęcić trochę więcej czasu, wybrać najbardziej ujmujące ujęcia i zamówić odbitki. Dzięki temu sprawimy prawdziwą przyjemność nie tylko sobie, ale i swoim bliskim. Będziemy mogli razem z rodziną, zasiąść przy kominku z kubkiem gorącej herbaty i powspominać niepowtarzalne momenty z naszego życia.

 

Co to jest kolaż?

 

kolaż ze zdjęć

Z pewnością każdy słyszał ten termin, ale nie zawsze jego znaczenie jest oczywiste. Kolaż jest to artystyczna technika, która polega na tworzeniu dzieła z różnorodnych tworzyw i materiałów. Została ona stworzona przez francuskich artystów. Jeżeli chodzi o kolaż fotograficzny, to z kolei jest to specyficzna kompilacja, wcześniej przygotowanych zdjęć. Dlatego też warto zdecydować się na wywołanie zdjęć i zamianę cyfrowych plików w piękne, stylowe fotografie. Dzięki temu z papierowych odbitek będziesz mógł stworzyć własną, niepowtarzalną kompozycję.

 

Co będzie Ci potrzebne do stworzenia kolażu?

 

Jeśli zamierzasz stworzyć swój własny kolaż ze zdjęć, które chcesz wyeksponować, to musisz przygotować kilka niezbędnych akcesoriów.

Należą do nich:

  • ostre nożyczki
  • dobry klej
  • baza, czyli karton lub papier w wybranym kolorze, czy też zwyczajne gazety / powinien to być materiał, do którego z łatwością przykleisz zdjęcia/
  • odpowiednia rama lub antyrama 
     

Jak stworzyć interesujący kolaż ze zdjęć?

 

Jeśli mamy zamiar stworzyć wyjątkowy kolaż, to najpierw musimy wybrać najlepszej jakości, tematyczne zdjęcia. Najlepiej, aby były w podobnej tonacji kolorystycznej, ponieważ dzięki temu całość będzie bardziej spójna.

Kolaż ze zdjęć może posiadać różne kształty. Jest to zazwyczaj kwadrat, prostokąt lub koło. Zdjęcia mogą układać się również w kształt serca lub konkretny napis np. LOVE. Wystarczy tylko popuścić wodze fantazji i stworzyć swoje wyjątkowe dzieło. Możesz użyć tyle fotografii, ile potrzebujesz, ale najistotniejsze jest to, aby kolaż ze zdjęć był przejrzysty i czytelny. Jeśli wybrałeś konkretny kształt, to pozostaje w odpowiedniej kolejności przykleić zdjęcia. Jeżeli skończyłeś już swoją kompozycję, to wystarczy ją oprawić w odpowiednią antyramę i gotowe.

 

Dlaczego fotograficzny kolaż świetnie nadaje się na prezent?

 

Własny, fotograficzny kolaż może nie tylko stanowić wyjątkową ozdobę domu, ale również oryginalny prezent dla kogoś bliskiego. Taki osobisty, własnoręcznie zrobiony prezent z pewnością zostanie doceniony przez obdarowaną osobę i sprawi jej wiele radości. Warto więc wybrać zdjęcia, które wzbudzają najprzyjemniejsze emocje zaangażować w to przedsięwzięcie całą rodzinę. Dzieci także powinny wybrać ulubione zdjęcia i aktywnie uczestniczyć w przedsięwzięciu. Takie dzieło z pewnością dostarczy wiele radości całej rodzinie oraz może stanowić niepowtarzalny prezent np. na Dzień Babci, Dzień Dziadka, czy też Dzień Matki. Taki niepowtarzalny kolaż, który eksponuje piękne momenty z życia, z całą pewnością przywoła niezwykłe wspomnienia. Sprawi także prawdziwą przyjemność obdarowanej osobie. Polecamy!