Kilka zasad dotyczących pozowania do zdjęć portretowych.

jak pozować do zdjęć portretowych

Fotografia portretowa to sztuka wyrażania osobowości obiektu na nieruchomym obrazie, co może być zaskakująco trudne do osiągnięcia. Aby sobie to nieco przybliżyć, wystarczy pomyśleć o wszystkich zdjęciach, na których przedstawiona osoba  prezentuje się sztywno i nienaturalnie. Właśnie dlatego warto zapoznać się z podstawowymi zasadami tego rodzaju fotografii.

 

  1. Jak prawidłowo pozować do zdjęć portretowych?
  2. Jakie są najpopularniejsze pozy w fotografii portretowej?
  3. W jaki sposób należy komunikować się z modelem?

 

Jak prawidłowo pozować do zdjęć portretowych?

 

Pierwszym krokiem do przedstawienia czyjegoś indywidualnego charakteru na fotografii jest odpowiednia inscenizacja. Można by na ten temat napisać całą książkę, ale na początek dobrze jest zapoznać się z podstawami pozowania do zdjęć portretowych, czyli jak uchwycić linie fotografowanego ciała ludzkiego. Poza tym należy się także dowiedzieć jak ustawić modelkę tak, aby linie ciała podkreślały atrakcyjność fotografowanej osoby.

 

Jakie są najpopularniejsze pozy w fotografii portretowej?

 

Odpowiednie ustawienie modela we właściwej pozie to jeden z ważniejszych warunków dobrego zdjęcia portretowego. Fotografowane kobiety najkorzystniej prezentują się w pozie w kształcie litery S, która wygląda najlepiej w kadrze. Właściwie upozowana postać wygląda na wyższą i szczuplejszą, to znaczy, że nogi są optycznie wydłużone i również talia wygląda na węższą. Jednak, kiedy nie pracujemy z profesjonalnym modelem, to odpowiednia pozycja jest o wiele trudniejsza do osiągnięcia, niż się wydaje. 

 

Kolejną popularną pozycją w fotografii portretowej jest poza w kształcie litery K, która stwarza złudzenie dynamiki na zdjęciu. Tworzy  ona wizualne napięcie z tłem i pozwala uzyskać poczucie ruchu na rejestrowanym obrazie.

Do wykonania takiej pozycji modelka powinna mocno rozciągnąć ciało, co wydłuży sylwetkę i stworzy oszałamiające, dynamiczne linie. W przeciwieństwie do pozy w kształcie litery S, która pokazuje miękkie, kobiece kształty, poza w kształcie litery K jest bardziej odważna, otwarta i dynamiczna. Aby uzyskać pożądany kształt, modelka musi także wyprostować nogę i otworzyć ramiona. W tej pozie prawie każda część ciała jest rozciągnięta lub zakrzywiona. To może wydawać się przesadą, ale nie musimy się martwić, że obraz będzie wyglądał sztucznie, ponieważ napięcie wynikające z tej specyficznej „przesady” stworzy linie, które dodadzą rozmachu portretowi.

Ta wskazówka dotyczy każdej pozy, nie tylko w kształcie K, jednak warto upewnić się, że linie utworzone przez ciało, nie powielają linii w tle, ponieważ to nie tylko odwraca uwagę od modela, ale także zakłóca ogólny rytm obrazu.

 

Po prostu dynamika i kontrast odważnej pozy pomaga stworzyć wizualne napięcie w tle z wieloma pionowymi liniami. To nie tylko zwraca uwagę na linie ciała, ale także sprawia, że ​​obraz jest bardziej atrakcyjny wizualnie.

 

W jaki sposób należy komunikować się z modelem?

 

Odpowiednia komunikacja z modelem to zdecydowanie podstawa pracy zawodowego fotografa. Osoba portretowana nie wie, jak wygląda przez obiektyw, więc musimy się upewnić, że podajemy szczegółowe i jasne instrukcje.

 

Jednocześnie bardzo ważny jest dobry kontakt i przyjemna atmosfera podczas sesji. Pomoże to zrelaksować się, co z kolei poprawi jakość naszych zdjęć. Właśnie dlatego nie należy krytykować obiektu fotografii, tylko w konstruktywny sposób przekazywać swoje instrukcje. Nawet jeśli pozy nie wyglądają dobrze, nie ma potrzeby ich odrzucać. Warto zachować spokój i odpowiednio poprowadzić modela, wyjaśniać bez irytacji, w jaki sposób należy się ustawić lub usiąść. Zawsze należy komunikować się z szacunkiem i skupiać się na pozytywach. Należy więc często chwalić modela, ponieważ każdy lubi komplementy, nawet jeśli dotyczą najbardziej błahych rzeczy. Większa ilość pochwał sprawi, że atmosfera podczas fotografowania będzie przyjemniejsza i doda osobie fotografowanej więcej pewności siebie.

Z kolei jeśli chcemy, aby nasza modelka się uśmiechała, to po prostu musimy się o to postarać. Jeżeli więc chcemy uchwycić konkretną ekspresję na zdjęciach, to należy spróbować wywołać tę emocję poprzez rozmowę lub żarty. Na przykład, jeśli chcemy wywołać naturalny uśmiech, to możemy na przykład opowiedzieć śmieszną historię.

Po prostu dobra komunikacja to połowa sukcesu.

wywoływanie zdjęć portretowych

 

Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą!

W szczególności polecamy tanie odbitki zdjęć!