Jakie akcesoria fotograficzne warto zabrać na wakacje?

fotografowanie latem

Jeżeli Twoją pasją jest fotografowanie, jeśli nie wyobrażasz sobie wyjazdu na wakacje bez aparatu, to warto właściwie przygotować się do takiej przygody. Każdy amator fotografowania doskonale zdaje sobie sprawę, że odpowiednie zabezpieczenie sprzętu oraz skompletowanie niezbędnych akcesoriów jest niezbędne. Zwłaszcza jeżeli wybieramy się w daleką, zagraniczną podróż, powinniśmy wziąć pod uwagę szczególne okoliczności oraz aurę. Dlatego też warto przemyśleć i na spokojnie skompletować oraz przygotować sprzęt na różne niespodzianki.

Jakie akcesoria fotograficzne zabrać w podróż?

Każdy amator fotografii wie, że istnieje ogrom możliwości, jeśli chodzi o akcesoria fotograficzne, dlatego nieraz trudno się zdecydować. Chyba,że wiemy dokładnie czego się spodziewać, ale tak bywa naprawdę rzadko. Natura bywa nieprzewidywalna i warto przygotować się na różne możliwości, ale także nie przesadzić z ilością sprzętu, ponieważ trudnością będzie ich transportowanie.

Niezbędne wyposażenie to:

 • Pasek do aparatu, to wbrew pozorom jeden z najpotrzebniejszych gadżetów fotograficznych. Trzymanie aparatu w dłoniach nie tylko jest niewygodne, ale i niebezpieczne, gdyż łatwo go upuścić i tym samym uszkodzić. Naciągnięty pasek pomaga również ustabilizować aparat, tak aby zdjęcie było nieporuszone. Często w naturalnych warunkach pojawia się coś niesamowitego np. ptak, sarna, piękny, ale ulotny widok i musimy szybko zareagować aby uchwycić moment na zdjęciu. Nie zawsze jest czas na rozłożenie statywu i właściwe przygotowanie, zwłaszcza jeżeli coś nas zaskoczy. W takich właśnie okolicznościach pasek jest niezbędny.

  pasek do aparatu

 • Obiektywy, to kolejny niezbędny element wyposażenia fotograficznego. Jeżeli planujemy sesję na łonie natury i spodziewamy się urzekających widoków,, to nie możemy zapomnieć o obiektywie szerokokątnym. Dzięki niemu możemy zrobić piękne, krajobrazowe zdjęcia, które będą chlubą naszej kolekcji.

  obiektyw

 • Statyw to także niezbędny element wyposażenia, zwłaszcza jeżeli chcemy robić interesujące ujęcia wymagające dłuższego czasu naświetlania. Statyw klasyczny jest nieco nieporęczny, zwłaszcza w podróży, ale do niektórego rodzaju zdjęć niezbędny. Dlatego też warto zaopatrzyć się, chociażby w niewielki statyw, aby zapewnić stabilizację aparatowi i zrobić niepowtarzalne zdjęcie.

  statyw do aparatu

 • Filtry z kolei pozwalają na zrobienie niebanalnych fotografii. Są one łatwe do zapakowania, niewielkie, ale niezwykle przydatne. W zależności od zamysłu fotografa można stosować wiele rodzajów filtrów. Są to filtry, które chronią soczewkę przed uszkodzeniem,  filtry polaryzacyjne, zwiększające kontrast, nasycenie kolorów, czy też filtry umożliwiające wydłużenie czasu ekspozycji.

  filtry

 • Lampa błyskowa. Ma ją większość współczesnych aparatów, ale jeśli chcesz, by fotografie były bardziej plastyczne to używanie zewnętrznej lampy błyskowej pozwoli uzyskać taki efekt. Zewnętrzna lampa błyskowa przyda się podczas wykonywania portretów pod słońce, jak i do zamrażania ruchu.

  lampa błyskowa

 • Odpowiednie akumulatory, zapasowe baterie, zasilacze i ładowarki do baterii. Warto także pamiętać o zasilaniu urządzeń. Jest to absolutny must have każdego amatora fotografii wybierającego się w podróż. Warto również zabrać ze sobą odpowiednie przejściówki, aby móc podpiąć się do każdego gniazda sieciowego, zwłaszcza podczas podróży zagranicznej. Nie należy zapominać także o nośnikach danych takich jak karty pamięci, dysk zewnętrzny do notebooka, czy też bank zdjęć, na które możemy zgrywać swoje zdjęcia i filmy.
 • Kable USB, dodatkowy przewód zasilający, oraz przedłużacz, to kolejne niezbędniki, które należy dołączyć do wyposażenia. Dzięki temu będziemy mieli możliwość jednoczesnego podłączenia wielu urządzeń naraz.

 

Wybierając się na wakacje, liczymy na ekscytujące przygody i przeżycia. Jeżeli uda nam się zatrzymać te chwile w kadrze, to zostaną one z nami już na zawsze. Dlatego też warto zdecydować się na wywoływanie zdjęć online i zamienić cyfrowe pliki w piękne papierowe obrazy. Natomiast najbardziej urzekające, fotograficzne ujęcia można uwiecznić także na przydatnych gadżetach takich jak fotokubek, koszulka z nadrukiem, czy też poszewka z ulubionym zdjęciem.