Jaki papier wybrać do zdjęć?

rodzaje papieru fotograficznego

 

Wybór rodzaju papieru fotograficznego to obok wyboru formatu zdjęcia jedna z podstawowych decyzji, jaką podejmujemy, zamawiając odbitki online. Czynniki wpływające na nasz wybór są różne: przyzwyczajenie, upodobania, cena, a nawet moda, jednak przede wszystkim powinniśmy kierować się względami praktycznymi,oraz dostosować rodzaj papieru do przeznaczenia naszych odbitek. Różne rodzaje papieru mają bowiem, różne cechy i zastosowanie. Powinniśmy poznać je i dobrać stosownie do tego, jakim celom będą służyły zamawiane przez nas zdjęcia.

 

 1. Jakie są rodzaje papieru fotograficznego?
 2. Charakterystyka rodzajów papierów fotograficznych
 3. Nietypowe rodzaje papieru
 4. Czym kierować się wybierając rodzaj papieru do zdjęć?

 

Jakie są rodzaje papieru fotograficznego?

 

Wyróżniamy dwa podstawowe rodzaje papieru: błyszczący i matowy.

 

Ponadto dostępne są również inne papiery: perłowy, jedwabisty i metalik. Każdy z tych papierów ma inną powierzchnię dostosowana nie tylko do rodzaju zdjęć, ale też do ich przeznaczenia. 

 

Charakterystyka rodzajów papierów fotograficznych

 

 • Papier błyszczący.  Najczęściej wybierany przy zamawianiu odbitek.

  Zalety:   Papier błyszczący charakteryzuje się połyskliwą, niemal lustrzaną powierzchnią. Oferuje piękne, nasycone kolory i głębokie czernie. Kontrast tego papieru jest nieco podniesiony, co dodatkowo wpływa korzystnie na jakość obrazu. Fotografie wykonane na papierze błyszczącym mają soczyste, naturalne kolory i bardzo dobrze odwzorowują rzeczywistość na zdjęciach.

  Wady:   Papier błyszczący ma powierzchnię podatną na zarysowania, zabrudzenia, a przede wszystkim na  “palcowanie”, czyli odbijanie się odcisków palców podczas oglądania zdjęć.
  Odbitki wykonane na papierze błyszczącym przeznaczymy przede wszystkim do umieszczeniu w albumie, gdzie zabezpiecza je folia. Tam będą się prezentowały doskonale i przez wiele lat cieszyły oko. Papier błyszczący nie jest polecany dla zdjęć, które będą ciągle oglądane, dotykane, przekazywane z rąk do rąk. Odbitki na tym papierze nadają się do oprawy w ramkach, pod warunkiem zastosowania passepartout z grubszego kartonu. Niestety połyskliwa powierzchnia papieru może utrudniać oglądanie oprawionego zdjęcia, gdyż odbijają się w niej wszelkie źródła światła. 

 • Papier matowy.  Drugi pod względem popularności rodzaj papieru fotograficznego.

  Zalety:  Papier matowy ma powierzchnię strukturalną, ziarnistą i lekko chropowatą o przyjemnej w dotyku fakturze. Wbrew nazwie nie jest też całkowicie matowy, lecz nieznacznie połyskliwy. Cechy te sprawiają, że papier ten jest bardzo odporny na dotyk i zabrudzenia. Faktura papieru sprawia, że nie daje on ostrych odblasków. Zdecydowanie nadaje się do wykonania dużych odbitek, przeznaczonych do oprawy i powieszenia na ścianie.Może być często dotykany, co ma duże znaczenie, jeśli zdjęcia będą oglądane poza albumem. Kolory na tym papierze są równie dobrze nasycone, co na papierze błyszczącym. Jest to doskonały papier do uwieczniania uroczystości typu śluby, komunie itp. Mogą być przechowywane w pudełkach, gdyż są bardziej odporne na uszkodzenia, zarysowanie itp.

  Wady: Odbitki na papierze matowym wydają się mieć mniej nasycone kolory oraz niższy kontrast niż ma to miejsce w przypadku papieru błyszczącego. Dzieje się tak dlatego, że inny jest współczynnik odbicia światła od matowej powierzchni. Wprawdzie jest to jedynie złudzenie, ale dla części klientów jest to różnica istotna.

 • Papier jedwabisty. Papier do wyjątkowych zdjęć.

  Zalety: Papier jedwabisty ma podobne cechy jak papier matowy. Wyróżnia go jednak nieco większa grubość podłoża, a więc sztywność odbitek, oraz wyraźniejsza i regularna faktura podobna do delikatnej faktury płótna. Tak samo, jak omawiany wyżej papier matowy, papier jedwabisty ma minimalnie tylko połyskliwą powierzchnię, która odporna jest na dotyk, zarysowania, oraz mniejsze uszkodzenia. Dzięki swoim właściwościom szczególnie dobrze sprawdza się przy wykonywaniu dużych i bardzo dużych odbitek, przeznaczonych do oprawy lub powieszenia na ścianie. Jest to papier szczególnie lubiany przez zawodowych fotografów, oferuje bowiem najwyższą trwałość odbitki, doskonałe, naturalne kolory, oraz piękny, klasyczny wygląd zdjęć. Idealnie nadaje się do tradycyjnych albumów z pergaminowymi przekładkami. Doskonale sprawdza się przy wykonywaniu zdjęć pokazowych, jest wręcz idealny do zdjęć przeznaczonych na ekskluzywny prezent. Odbitki wykonane na tym papierze prezentują się klasycznie i elegancko.

  Wady: Papier jedwabisty raczej nie nadaje się do wykonywania najmniejszych odbitek, gdyż jego wyraźna faktura może sprawiać wrażenie nieostrości na małych zdjęciach.Niektóre rodzaje tego papieru (zależnie od producenta) mają nieznacznie cieplejsze odwzorowanie kolorów. Wymieniamy je jako wadę, bo nie każdemu może to odpowiadać, jednak są klienci, którzy właśnie tę cechę zaliczają do zalet i dlatego wybierają ten papier.

 

wywoływanie zdjęć 10x15

Nietypowe rodzaje papieru
 

Niektóre laboratoria fotograficzne oferują też odbitki na innych, mniej typowych rodzajach papieru fotograficznego. Dobrym przykładem są papiery typu metalik oraz satyna.

W przypadku papieru metalik nazwa nawiązuje do bardzo dużego połysku papieru oraz znacznie podniesionego nasycenia barw i kontrastu.

Papier satynowy jest natomiast papierem pośrednim pomiędzy papierem błyszczącym a matowym, oferuje duży połysk i drobną, fakturę podobną do tej z papieru matowego.

Zamawiając odbitki na papierach nietypowych, należy liczyć się z tym, że efekt na zdjęciach może nie spełnić naszych oczekiwań. Na przykład odbitki na papierze metalik mogą całkowicie stracić szczegóły w kontrastowych partiach obrazu jak śnieg, cienie, niebo, woda.

Nie jest to wina laboratorium. Po prostu tego typu papier wymaga bardzo dobrze naświetlonych i przygotowanych do kopiowania plików. Przeznaczony jest dla profesjonalnych fotografów.

 

Jeśli chcemy zamówić odbitki na papierze nietypowym, którego wcześniej nie mieliśmy okazji widzieć. Zamówmy na próbę kilka jednakowych zdjęć na różnych papierach, aby zobaczyć, jaki dają efekt. Dopiero potem wybierzmy ten papier, który najbardziej nam odpowiada i zamówmy większą ilość odbitek Unikniemy dzięki temu przykrych niespodzianek.

 

 

wywoływanie zdjęć 10x10

Czym kierować się wybierając rodzaj papieru do zdjęć?
 

 

Wybierając rodzaj papieru najlepiej kierować się przeznaczeniem odbitek, które chcemy zamówić.

Jeśli nasze zdjęcia mają trafić bezpośrednio do albumu,  wybierzmy papier błyszczący, bo zdjęcia będą w nim chronione i zabezpieczone przed bezpośrednim dotykiem.

 

Fotografie, które będą często wyjmowane z albumu, pokazywane, podawane z rąk do rąk najlepiej wykonać na papierze matowym lub jedwabistym, gdyż są to papiery dużo bardziej odporne na dotyk i uszkodzenia. Zdjęcia na papierze jedwabistym będą pięknie prezentowały się w albumie typu vintage, podkreślając jego klimat.

 

Zdjęcia przeznaczone do oprawy w ramki lub antyramy i powieszenia na ścianie wykonajmy na papierze matowym, a jeszcze lepiej jedwabistym. Jest to powierzchnia odporna, niedająca odblasków, które utrudniają oglądanie zdjęcia. Papiery te mają też nieco grubsze podłoże, są więc sztywniejsze, co przy większych formatach ma znaczenie, bo chroni zdjęcia przed powstawaniem załamań papieru.

 

Warto poświęcić chwilę, aby właściwie dostosować papier do naszych odbitek.  Będą nas one dłużej cieszyć, a my unikniemy rozczarowań.