Jaki jest idealny prezent na Walentynki?

prezent na walentynki

Idealny prezent na Walentynki to z pewnością taki, który wyraża nasze szczere uczucia.

Ważne jest również, aby upominek podkreślał indywidualność i niepowtarzalny charakter wybranki/wybranka.

Romantyczne życzenia walentynkowe, kwiaty, karteczki, czy też słodkie serduszka to powszechne walentynkowe zwyczaje. Kultywujemy je właśnie w Dniu Św. Walentego. Zapewne każdego z nas ciekawi fakt, skąd pochodzi obyczaj Święta Zakochanych.

 1. Historia Walentynek, czyli jak to się wszystko zaczęło?
 2. Dlaczego obchodzimy Walentynki 14 lutego?
 3. Dlaczego wysyłamy kartki walentynkowe i nazywany swojego wybranka Walentym/Walentynką?
 4. Co to jest floriografia i dlaczego wybieramy czerwone róże na Walentynki?
 5. Dlaczego wybieramy czerwień, zwłaszcza w Walentynki?
 6. Dlaczego gołębie zostały walentynkowym symbolem miłości?
 7. Najlepszy prezent na Walentynki 2020 - nasze propozycje

 

Historia Walentynek, czyli jak to się wszystko zaczęło?

 

Historia Święta Zakochanych i nazwa Walentynki wywodzi się od rzymskiego biskupa i męczennika św. Walentego. Żył on w III wieku n.e. Legenda głosi, że udzielał potajemnie ślubów młodym, zakochanym mężczyznom, pomimo wyraźnego zakazu cesarza Klaudiusza II. Cesarz twierdził, że młodzi legioniści są najbardziej wydajni i posłuszni, jeżeli nie posiadają romantycznych związków. Mężczyźni którzy zakładali swoją własną rodzinę, zawsze stawiali ją na pierwszym miejscu. Kiedy cesarz dowiedział się, że Walenty w tajemnicy udzielał ślubów, natychmiast kazał go aresztować. Podobno przebywając w więzieniu, Walenty zakochał się w niewidomej córce strażnika. Jego miłość i wspólna modlitwa, sprawiły, że odzyskała ona wzrok. Istnieje też inna wersja tej legendy. Mówi ona, iż dziewczynę uzdrowiła tylko głęboka wiara i żarliwa modlitwa biskupa. Działo się to dawno temu, więc wersja w którą uwierzymy, zależy tylko od nas.

 

 

Dlaczego obchodzimy Walentynki 14 lutego?

 

Biskup Walenty zmarł 14 lutego i dlatego Walentynki, czyli Dzień Św. Walentego ustanowiono właśnie w tym dniu. Historia z jego życia, opisana powyżej, zadecydowała o tym, że w późniejszych czasach uznano go patronem zakochanych. 14 lutego 269 roku Walenty został skazany na śmierć przez cesarza Klaudiusza II. Natomiast w V wieku papież Galezjusz I uznał biskupa Walentego świętym. Wprowadził  wówczas do kalendarza świąt kościelnych - 14 lutego. W tym dniu odbywają się wspomnienie liturgiczne św. Walentego.

W cieniu Dnia Św. Walentego w starożytnym Rzymie z 14 na 15 lutego obchodzono Luperkalia. Były to święta płodności podczas których czczono Luperkusa, czyli pasterskiego boga plemion italskich. Miał on zapewniać płodność i ochronę przed wilkami.

Właśnie 14 lutego składano mu ofiary. Natomiast Luperkowie, czyli kapłani, ubrani w skóry świeżo zabitych zwierząt ofiarnych, obiegali wzgórze Palatynu. Smagali wówczas gapiów, głównie kobiety, skórzanymi rzemieniami zwanymi również „februa”. Ten rytuał miał zagwarantować kobietom płodność.

W Europie Dzień Św. Walentego kultywowany jest od średniowiecza, gdzie św. Walenty patronuje zakochanym. Jest on również patronem osób dotkniętych epilepsją i ciężką chorobą psychiczną. Ciekawostką jest fakt, iż w Polsce znajdują się relikwie św. Walentego oraz miejsca jego kultu.

Brytyjczycy natomiast od dawna traktują Walentynki za własne święto. Właśnie w połowie lutego na Wyspach Brytyjskich, ptaki zaczynają łączyć się w pary.

 

Dlaczego wysyłamy kartki walentynkowe i nazywany swojego wybranka Walentym/Walentynką?

 

Kartki walentynkowe podpisane - Twoja Walentynka/Twój Walenty również wiążą się z historią tragicznej miłości biskupa. Legenda głosi, że św. Walenty, dzień przed śmiercią wysłał list do swojej ukochanej. Podpisał go „Od Twojego Walentego”. Właśnie ta historia stała się inspiracją do wysyłania kartek do bliskiej osoby z miłosnymi wyznaniami.

W Europie uznaje się, że pierwsza kartka zawierająca życzenia walentynkowe pochodzi z Wielkiej Brytanii. W 1415 roku Karol, książę Orleanu był uwięziony w londyńskim Tower. Przesłał wówczas do swojej żony Bonny d’Armagnac liryczną kartkę, pełną czułych wyznań.

W połowie XVIII wieku w Anglii, niezwykle powszechnym zwyczajem walentynkowym było rozdawanie odręcznych notatek. Zapewniały one o uczuciach do swojego wybranka. Wraz z rozwojem technologii drukarskiej, odręczne wiadomości wkrótce zastąpiono gotowymi, drukowanymi kartkami. W latach 40-tych XIX wieku ta tradycja dotarła również do Ameryki. Kartki szybko zyskały popularność, gdyż łatwo można było je wypełnić i wysyłka ich była niezwykle tania. Kartki zawierające wiersze walentynkowe, czy też życzenia na Walentynki stały się wtedy powszechną  przyjemnością.

 

Co to jest floriografia i dlaczego wybieramy czerwone róże na Walentynki?
 

Floriografia jest to język kwiatów, który powstał w epoce wiktoriańskiej. W ten sposób ludzie wyrażali swoje emocje. Właśnie dlatego czerwone róże stanowią doskonały prezent na Walentynki dla kobiety. Podarowanie kwiatów w odpowiednim kolorze, oznaczało dla obdarowanej osoby swoistą  wiadomość: 

 

 • czerwony, zawsze oznaczał miłość
 • różowy, to zachwyt nad urodą
 • biały niewinność
 • żółty to przeprosiny za zdradę, lub wyraz uznania np. za awans, również przyjacielski gest
 • herbaciany oznacza zachwyt nad urodą i przekaz “oczekuję czegoś więcej”
   

Floriografia jest wciąż stosowana jako sposób na wyrażenie konkretnych emocji. Kwiaty nieustannie niosą ten sam przekaz i nadal zachwycają wszystkie Panie.

 

Dlaczego wybieramy czerwień, zwłaszcza w Walentynki?

Czerwień, to idealny wybór na Walentynki, gdyż od dawna uważana jest za kolor pasji i seksualności. Obecnie również nauka może to potwierdzić. Psychologowie z University of Rochester przeprowadzili interesujące badania. Wykazały one, że mężczyźni postrzegają kobiety w czerwonych ubraniach, jako znacznie bardziej atrakcyjne seksualnie. Dlatego Panie często na Walentynki zakładają czerwone, kuszące sukienki. Piękny, uwodzicielski wygląd ukochanej to także swoisty prezent na Walentynki dla mężczyzny. Kobiety podobnie odbierały mężczyzn ubranych na czerwono. Czerwień symbolizuje również pewność siebie, spontaniczność i determinację.

 

Dlaczego gołębie zostały walentynkowym symbolem miłości?

Para gołębi, to niezwykle popularny symbol miłości. Jest to częsty motyw na walentynkowych akcesoriach tzn. kartkach, zaproszeniach, tortach itp. Według mitologii greckiej gołębie były świętymi ptakami bogini miłości - Afrodyty. Bogini sprzyjała im ze względu na ich monogamiczne nawyki. Gołębie mają tendencję do pozostawania z tym samym partnerem przez cały sezon godowy. Samce gołębi także wspierają i opiekują się samicami, również po wykluciu młodych. Dlatego też para gołębi zwróconych do siebie, symbolizuje idealny i kochający się związek.

 

Najlepszy prezent na Walentynki 2020 - nasze propozycje

 

Przedstawiamy więc kilka propozycji na idealny prezent na Walentynki dla Niej / prezent na Walentynki dla Niego :

 

Walentynkowy kubek ze zdjęciem lub z własnym graficznym projektem

Doskonałym pomysłem na walentynkowy prezent dla dziewczyny jest kubek do spożywania gorących napojów. Jednak nie chodzi o zwykły kubek, lecz o kubek z personalizowanym nadrukiem. Może to być wybrane przez Ciebie zdjęcie, romantyczna grafika, czy też walentynkowy wiersz. Dzięki temu, banalna czynność jaką jest picie porannej kawy, zawsze będzie miło kojarzyć się z Tobą. Nawet jeżeli nie jesteście w tej chwili w jednym miejscu. Tak podana kawa z pewnością będzie smakowała lepiej. Sprawi również, że Twoja Walentynka rozpocznie kolejny dzień z uśmiechem. Kubek ze zdjęciem to świetny prezent na Walentynki 2020.

kubek ze zdjęciem

Poszewka na Walentynki ze zdjęciem, czy też personalizowanym nadrukiem

Super prezentem na Walentynki dla chłopaka może być także poszewka ze zdjęciem. Wybierz więc odpowiednie zdjęcie lub zrób własny, romantyczny projekt graficzny i puść wodze fantazji. Nic trudnego, a możesz tym sprawić ukochanemu wiele radości. Dzięki temu, Twój chłopak co noc będzie przytulał się do Ciebie. Rano natomiast obudzi się przytulony do Twojej twarzy, nawet jeśli nie będziecie mogli być razem. Taki prezent, to nie tylko fajny, praktyczny przedmiot, ale również oryginalna ozdoba i codzienna przyjemność.

poszewka ze zdjęciem

Wspólne walentynkowe zdjęcie w ozdobnych ramkach

Oryginalny prezent na Walentynki dla męża, to Wasze wspólne zdjęcie, które przywodzi na myśl romantyczne chwile. Jest to bardzo przyjemny i osobisty prezent, który z pewnością sprowadzi uśmiech na twarz ukochanego. Pięknie oprawiona fotografia to również świetny prezent na Walentynki dla żony. Dzięki atrakcyjnej ramce, takie wspólne zdjęcie walentynkowe stanowi także niezwykle miłą ozdobę domu. 

 

ramka ze zdjęciem

Koszulka z nadrukiem na Walentynki

Koszulka z nadrukiem to extra prezent na Walentynki dla chłopaka. Oryginalna koszulka z dowcipnym cytatem, lub z zaprojektowaną przez Ciebie grafiką/projektem to super pomysł. T- shirt z personalizowanym nadrukiem to obowiązkowy element garderoby, który obecnie robi furorę na ulicach! Taka koszulka to również doskonały prezent na Walentynki dla żony, lub walentynkowy prezent dla dziewczyny. Personalizowana koszulka może zaznaczyć, że dana osoba jest zajęta, lub zabawnie określić jej osobowość. Dlatego też taki t-shirt stanowi idealny wybór na walentynkowy prezent dla męża.  Koszulka z dowcipną sentencją, to także świetny prezent na Walentynki dla przyjaciółki

Oczywiście koszulki powinny być przyjemne w dotyku i wykonane z najlepszej jakości materiałów. 

 

koszulka ze zdjęciem

Oczywiście koszulki powinny być przyjemne w dotyku i wykonane z najlepszej jakości materiałów. 

Jeżeli chcemy wywołać uśmiech na twarzy swojej połówki, to warto postawić na personalizowane prezenty ze zdjęciem. W Walentynki to zawsze się sprawdza!

 

Wywoływanie zdjęć przez smartfona
Tanie odbitki zdjęć
Darmowa dostawa od 130 zł
Fotogadżety, fooprezenty
Wywoływanie zdjęć przez smartfona
Tanie odbitki zdjęć
Darmowa dostawa od 130 zł
Fotogadżety, fooprezenty