Jak zrobić ostre i wyraźne zdjęcia smartfonem?

jak robić ostre zdjęcia smartfonem

Najgorszym scenariuszem dla każdego fotografa jest uchwycenie obiektywem aparatu ciekawego ujęcia, tylko po to, by po chwili zdać sobie sprawę, że zdjęcie jest nieostre. Kiedy obraz zostanie przechwycony i zarejestrowany, niewiele można zrobić, aby skorygować utracone i rozmyte informacje. Niestety nieostre zdjęcia nie mogą być naprawione i taka fotografia najczęściej nadaje się wyłącznie do usunięcia. 

Jednak rozmytym zdjęciom z telefonów komórkowych można zapobiegać. W zależności od przyczyny rozmycia, istnieje kilka prostych kroków, dzięki którym zredukujemy ryzyko powstawania tego niechcianego efektu.

 

  1. Trzymaj telefon stabilnie
  2. Włącz stabilizację obrazu.
  3. Użyj alternatywy w postaci zdalnego spustu migawki.
  4. Utrzymuj fotografowany obiekt w bezruchu.
  5. Fotografuj w dobrym oświetleniu.
  6. Nie używaj zoomu.
  7. Wyczyść obiektyw.
  8. Kup telefon z lepszym aparatem.

 

Trzymaj telefon stabilnie.

Pierwszą i prawdopodobnie najważniejszą rzeczą, jaką możesz zrobić, aby uniknąć rozmytych zdjęć mobilnych, jest utrzymanie smartfona w stabilnej pozycji. Im bardziej aparat się porusza, tym jest większe prawdopodobieństwo, że zdjęcia będą nieostre.

Istnieje kilka sposobów, w jaki możesz utrzymać swój telefon stabilnie. Jednym z nich jest wsparcie ramion i łokci w celu uzyskania dodatkowej podparcia. W pozycji stojącej można to zrobić, trzymając telefon blisko ciała i opierając łokcie o klatkę piersiową. Ewentualnie, można znaleźć obiekt, na którym możemy się stabilnie podeprzeć podczas naciskania migawki.

Jednak najlepszym sposobem na stabilizację smartfona i zapobieganie nieostrym zdjęciom jest użycie systemu wspomagania aparatu, takiego jak statyw. Dzięki niemu nie będziesz musiał trzymać drżących rąk na telefonie, co oznacza, że aparat pozostanie doskonale nieruchomy, a zdjęcia z telefonu nie będą rozmyte.
 

Włącz stabilizację obrazu.

Optyczna stabilizacja obrazu, lepiej znana jako OIS, działa poprzez wykorzystanie żyroskopów i silników wewnątrz aparatu, aby przeciwdziałać niewielkim ruchom telefonu. Dzięki temu aparat pozostaje w jednej pozycji, a uzyskane zdjęcia mogą być odpowiedniej jakości.

Jednak nie każdy telefon ma optyczną stabilizację obrazu. Poza tym system ten nie zawsze będzie działa perfekcyjnie. Jeśli OIS nie pomaga, będzie trzeba rozważyć wypróbowanie innych sposobów, aby zapobiec rozmyciu.
 

Użyj alternatywy w postaci zdalnego spustu migawki.

Stuknięcie przycisku migawki na ekranie telefonu lub naciśnięcie fizycznego przycisku może poruszyć telefon. I nawet jeśli ten ruch jest minimalny, to może on spowodować, że Twoje zdjęcia będą wyglądały na rozmyte. Ten problem może pojawić się także w przypadku, kiedy używasz statywu, który nie jest ustawiony na równej powierzchni.

Najlepszym rozwiązaniem jest użycie zdalnego spustu migawki. Tego typu urządzenia łączą ze smartfonem przez Bluetooth i pozwalają na robienie zdjęć z odległości nawet 10 m. Migawka Bluetooth to niewielka inwestycja, można kupić ją już za około 10 zł.

Alternatywnie, możesz użyć timera w aplikacji smartfona. Po ustawieniu i aktywacji timera wystarczy poczekać, aż spust migawki uruchomi się, aby zrobić zdjęcie.
 

Utrzymuj fotografowany obiekt w bezruchu.

Nieostre zdjęcia nie zawsze są spowodowane przez aparat lub fotografa. Jeśli Twój obiekt porusza się zbyt dużo i zbyt szybko, prawdopodobieństwo, że zdjęcie będzie wyglądało na rozmyte, jest wysokie.

Pamiętaj im mniej ruchu, tym mniej rozmycia będzie na zdjęciach.

Jednak nie zawsze jest to możliwe. Na przykład niemowlę może pozostać nieruchome tylko do pewnego momentu. Jak poprosić tancerza, by stał nieruchomo, abyś mógł zrobić zdjęcie? Co zrobić, jeśli nie chcesz robić zdjęcia nieruchomego obiektu? Odpowiedź leży w prędkości migawki, której używasz.
 

Zwiększ prędkość migawki.

Czas otwarcia migawki odnosi się do długości czasu, w którym czujnik elektroniczny aparatu jest aktywowany i wystawiony na działanie światła. Jest on mierzony i wyrażany w sekundach i ułamkach sekund, na przykład 2s lub 1/30s.

Im wolniejszy jest czas otwarcia migawki, tym dłużej sensor jest wystawiony na działanie światła. To ostatecznie prowadzi do uzyskania jaśniejszych zdjęć. Minusem jest to, że ponieważ sensor jest aktywowany przez dłuższy czas, jakikolwiek ruch aparatu lub obiektu spowoduje, że zdjęcia będą niewyraźne.

Rozwiązaniem tego problemu jest przełączenie się na fotografowanie w trybie manualnym i zwiększenie szybkości migawki poprzez podniesienie wartości ISO. ISO działa poprzez elektroniczne wzmocnienie sygnału obrazu z czujnika, dzięki czemu wydaje się on jaśniejszy. 

Należy jednak zachować ostrożność podczas korzystania z ISO. Zbyt duże podniesienie tego parametru może wprowadzić szum cyfrowy do zdjęć. 
 

Fotografuj w dobrym oświetleniu.

Spowolnienie czasu otwarcia migawki może być użyte do robienia kreatywnych zdjęć mobilnych, ale jest głównie używane do w przypadku braku odpowiedniego oświetlenia. Jeśli więc masz wystarczające oświetlenie, nie będziesz musiał używać wolnego czasu otwarcia migawki, aby to zrekompensować.

Chociaż skrócenie czasu otwarcia migawki pomoże zapobiec nieostrym zdjęciom ze smartfonów, to wiąże się z poważną wadą. Szybki czas otwarcia migawki oznacza, że czas ekspozycji sensora na światło jest bardzo krótki. Dlatego im szybszy czas otwarcia migawki, tym ciemniejsze stają się zdjęcia.

Właśnie z tego ważne jest, aby mieć dobre oświetlenie. Być może zauważyłeś, że rozmycie nie jest częstym problemem, gdy robisz zdjęcia na zewnątrz w jasny, słoneczny dzień, ale pojawia się ten problem, gdy w otoczeniu brakuje odpowiedniego oświetlenia.
 

Nie używaj zoomu.

Istnieją dwa powody, dla których korzystanie z zoomu jest złym pomysłem, jeśli chcesz, aby Twoje zdjęcia z smartfona były ostre. Pierwszym z nich jest to, że przeważnie jakość zoomu w aparatach smartfonów jest dość słaba. To dlatego, że większość smartfonów polega na zoomie cyfrowym, który po prostu przycina i cyfrowo powiększa zdjęcie.

Nawet smartfony, które mogą pochwalić się aparatami peryskopowymi z zoomem optycznym, mogą powiększyć obraz tylko do pewnego stopnia, zanim włączy się zoom cyfrowy i zacznie obniżać jakość.

Drugą kwestią jest to, że w miarę powiększania obraz coraz bardziej drży. A wiemy już, że trzęsący się aparat prowadzi do rozmytych zdjęć. Tak więc, jeśli musisz użyć zoomu, pamiętaj, aby ustabilizować swój telefon. 
 

Wyczyść obiektyw.

Chociaż może wydawać się to oczywiste, bardzo częstą przyczyną nieostrych zdjęć jest brudny obiektyw. W tym wypadku wyczyszczenie go miękką szmatką powinno rozwiązać problem.

Niekiedy nieostre zdjęcia powstają na skutek tego, że coś przysłania obiektyw. Może to być źle dopasowane etui na telefon, plastikowa folia, a nawet Twój palec. Dlatego upewnij się, że nic nie blokuje obiektywu, aby uzyskać wyraźne zdjęcia.

Pęknięte i złamane obiektywy mogą również powodować nieostre zdjęcia z telefonów komórkowych. W zależności od stopnia uszkodzenia może być konieczne oddanie telefonu do serwisu.
 

Kup telefon z lepszym aparatem.

Wreszcie, możliwą przyczyną tego, że zdjęcia z Twojego smartfona wyglądają nieostro, może być po prostu to, że używasz urządzenia z niezbyt dobrym aparatem. 

Kupując telefon, zwróć uwagę  jak posiada czujnik, liczbę pikseli i ich rozmiar. Sprawdź jakość obiektywu i przyglądnij się innym parametrom. 

Chociaż naprawa rozmytych zdjęć jest prawie niemożliwa, to w miarę łatwo możemy jej zapobiegać. Najważniejsze, co musisz zrobić, to upewnić się, że masz telefon z dobrym aparatem, który nie jest uszkodzony lub brudny, i ustabilizować go, aby uniknąć niepotrzebnych wstrząsów.