Jak zrobić idealne zdjęcie profilowe?

zdjęcie profilowe

Oczywistą sprawą jest, że pierwsze wrażenie można zrobić tylko raz. Niestety nigdy nie dostaniemy drugiej szansy, aby zrobić je powtórnie. Dlatego też warto postarać się, aby ten stary slogan nas nie dotyczył i dołożyć wszelkich starań, aby dobrze się zaprezentować. Pierwsze wrażenia zarówno w realnym świecie, jak i w internecie są niezwykle ważne i mogą rzutować na wiele dziedzin naszego życia.

 

 1. Jak zrobić dobre zdjęcie profilowe?
 2. Jakie są najczęściej popełniane błędy przy robieniu zdjęcia profilowego?
 3. Jakie jest najodpowiedniejsze światło do zrobienia zdjęcia profilowego?
 4. Jakie są rozmiary zdjęć profilowych?
 5. Jak promować swoją markę w internecie?

 

Jak zrobić dobre zdjęcie profilowe?

 

Właściwe zdjęcie profilowe zdecydowanie może zwiększyć Twoje grono obserwujących na Instagramie, czy też przysporzyć lajków na Facebooku. Wyważone i zachęcające zdjęcie również ma wpływ na decyzję potencjalnego pracodawcy. Dlatego jest ono tak istotne, gdyż wrażenie, jakie zrobisz za jego pośrednictwem, może zadecydować, czy dostaniesz pracę, czy też nie. Wskazane jest więc, aby się nieco bardziej się postarać.

 

Oto kilka przydatnych wskazówek, dzięki którym będziesz mógł zaprezentować się w jak najlepszym świetle:

 

 • Przede wszystkim użyj własnego zdjęcia. Niby to oczywiste, ale nie do końca. Wiele osób w mediach społecznościowych, jako swoje zdjęcie profilowe umieszcza np. zdjęcia swoich pupili, postaci z bajek, komiksów, lub korzysta z innych, graficznych wizerunków. Niektórzy także umieszczają swoje fotki z dzieciństwa lub zdjęcia swoich dzieci. Wszystkie te zabiegi są zdecydowanie odradzane, zwłaszcza przez specjalistów od wizerunku PR. Oczywistą rzeczą jest, że lubimy swoje dzieci, zwierzęta, mamy ulubiony napój, czy też kibicujemy konkretnej drużynie. Jednak te wszystkie upodobania, to nie jesteśmy my. Odpowiednie zdjęcie profilowe ma wyrażać i określać tylko i wyłącznie Ciebie. Warto także użyć swojego aktualnego zdjęcia, które bez problemu pomoże Cię zidentyfikować. Zwłaszcza dotyczy to osób, które już znasz w tzw. realu. Dobre zdjęcie profilowe powinno także oddawać Twoją prawdziwą naturę i rzucać światło na zainteresowania i pasje, którym się oddajesz. 
   
 •  Warto poprosić kogoś, aby Cię sfotografował - nie rób tego sam. Pomimo tego, że jest to bardziej kłopotliwe, powinieneś zdecydować się na to rozwiązanie. Po prostu takie zdjęcia zawsze prezentują się lepiej. Psychologowie uważają, że przebywając z drugą osobą, wchodzimy z nią w interakcję, rozmawiamy, patrzymy na jej reakcje. Dlatego też zdjęcia robione przez kogoś, są bardziej naturalne i zaangażowane. Zdecydowanie nie zaleca się robić zdjęć w lustrze. Jeżeli nie chcemy prosić nikogo o pomoc w tej kwestii, to dużo lepiej jest odpowiednio ustawić aparat na statywie i użyć samowyzwalacza. Jeśli posiadasz zdalny wizjer w aparacie, to możesz stworzyć odpowiednią kompozycję. Po prostu dobrze ustaw ostrość i dopiero wtedy wykonaj samodzielnie zdjęcie. Jeśli chcesz uzyskać naturalny wygląd, powinieneś spróbować zrobić wiele ujęć swojej twarzy. Dotyczy to ujęć pod różnymi kątami, z pełnym uśmiechem, półuśmiechem, czy też całkowicie bez uśmiechu. Zazwyczaj najlepiej prezentują się zdjęcia z dyskretnym, lekkim uśmiechem, bez nadmiernej ekspresji. Według specjalistów od PR zdjęcia z przesadnie eksponowanymi zębami i pełnym uśmiechem sprawiają, że takie osoby traktowane są jako sympatyczne, ale mało profesjonalne. Z kolei bardzo poważne, melancholijne, często monochromatyczne fotografie mogą wskazywać na osobę neurotyczną. Dlatego też wyważony półuśmiech jest idealny do zdjęcia profilowego, ponieważ wskazuje na przyjemne i stonowane usposobienie. 
   
 •  Zdjęcie profilowe umieszczamy po to, aby poinformować świat, kim jesteśmy. Dlatego też większość takiego zdjęcia powinien wypełniać kadr twarzy. Dopuszczalne jest także kadrowanie sylwetki do pasa. Najlepiej jest jednak utrzymać prostą kompozycję obejmującą głowę i ramiona. Raczej należy unikać krzykliwego tła oraz rozpraszających ubrań i biżuterii. Chyba że zajmujemy się kreatywną, artystyczną działalnością. Jeśli zdjęcie profilowe ma mieć charakter bardziej oficjalny, bo liczymy na to, że przysporzy nam klientów lub pozwoli znaleźć pracę, to powinno być jak najbardziej wyważone. Jeśli bardzo chcesz użyć interesujące i nieco krzykliwe tło, to zdecyduj się na takie, które nie będzie ciekawsze od Ciebie. Specjaliści zalecają stanąć kilka kroków przed wybranym tłem i użyć do rozmycia tła względnie małej głębi ostrości. Aby ograniczyć głębię ostrości, możesz wybrać niższą przysłonę np. f / 4.0 lub f / 5.6 . Większość aparatów cyfrowych ma automatyczne tryby portretu, które dają dokładnie ten sam efekt.
   
 • Do zrobienia dobrego zdjęcia warto ustawić właściwą ogniskową. Do zrobienia zdjęcia portretowego najodpowiedniejsza wartość ogniskowej waha się między 70 a 135 milimetrów. Niestety aparaty cyfrowe, wbudowane w telefony, często zniekształcają twarze, np. wydłużając nos. Dlatego lepiej jest wykonać zdjęcie profilowe profesjonalnym aparatem, z właściwymi ustawieniami. Jeżeli jednak nie posiadasz takiego aparatu, ani możliwości, żeby ktoś Ciebie sfotografował, to podczas robienia zdjęcia, postaraj się odsunąć od siebie nieco dalej telefon. Aby uniknąć zniekształceń, musisz uzyskać ściślejszą kompozycję. Spróbuj więc odsunąć od siebie urządzenie, a następnie odpowiednio przytnij zdjęcie.

 

Jakie są najczęściej popełniane błędy przy robieniu zdjęcia profilowego?

 

 • Najczęściej popełnianym błędem przy doborze zdjęcia profilowego jest po prostu tzw. “przedobrzenie”. Często eksperymentujemy z różnymi wyrazami twarzy, kątami, nachyleniami, tłami itp. ale niestety końcowy efekt bywa nieodpowiedni. Jeżeli chodzi o kobiety, to zdecydowanie odradzane jest robienie popularnych, seksownych dziubków. Decydując się na takie zdjęcie profilowe nawet na prywatnym profilu, musisz liczyć się z tym, że mogą je oglądać potencjalni klienci, czy też szef.
   
 • Bardzo prostym sposobem na optyczne wyszczuplenie twarzy jest zdjęcie skadrowane od góry, ale przesadnie wysoki kąt sprawia, że zdjęcie wygląda nienaturalnie i mało profesjonalnie. Dlatego też zdjęcie profilowe ujęte lekko od góry, na którym prezentujesz dyskretny, sympatyczny uśmiech wygląda najkorzystniej.

 

 Jakie jest najodpowiedniejsze światło do zrobienia zdjęcia profilowego?

 

Jeżeli chcesz zrobić zdjęcie na zewnątrz, to staraj się unikać bezpośredniego, oślepiającego światła słonecznego. Natomiast robiąc je wewnątrz pomieszczenia, to górne światło jest nieodpowiednie. Może ono tworzyć wyraźne na fotografii cienie. Na każdym zdjęciu najważniejsze są wyraźne, skoncentrowane oczy. Jednak taki rodzaj oświetlenia może powodować, że pojawią się cienie pod oczami i nosem. Wygląda to niekorzystnie, a oczy wydają się zbyt głęboko osadzone. Do zdjęć portretowych najwłaściwsze jest światło padające z okna, dodatkowo wzmocnione światłem lampy. Lampa powinna być ustawiona z boku fotografowanej postaci, pod nieco wyższym kątem. 

Jeżeli światło jest zbyt silne, warto użyć półprzezroczystej zasłony, aby je lekko rozproszyć. Jeśli chcemy uzyskać jak najbardziej naturalny odcień skóry, to należy także ustawić odpowiedni balans bieli.

 

Jakie są rozmiary zdjęć profilowych?

serwisy społecznościowe

 

Poniżej można zapoznać się z rozmiarami zdjęć profilowych w najpopularniejszych serwisach internetowych.

 

 • Facebook  zaleca wielkość - 180x180 px
 • Google+    zaleca wielkość - 120x120 px  
 • Instagram  zaleca wielkość - 110 x 110 px
 • Linkedin    zaleca wielkość - 300 x 300 px
 • Pinterest    zaleca wielkość - 165 x 165 px
 • Snapchat   zaleca wielkość - 45 x 45 px
 • Twitter  zaleca wielkość - 400x400 px
 • Whatsapp     zaleca wielkość - 140 x 140 px
 • YouTube    zaleca wielkość - 800x800 px

 

Jak promować swoją markę w internecie?

 

Media społecznościowe są także niezwykle ważnym narzędziem do promowania swojej firmy w internecie. Dlatego też, jeśli jesteś niezależnym kontrahentem lub właścicielem małej firmy, powinieneś jak najlepiej zaprezentować swoją markę. Jeśli chcesz skutecznie podkreślić swoją obecność w społecznościówkach, warto użyć tego samego wizerunku na każdej stronie, na której masz konto. Dzięki temu stworzysz spójną całość. Oczywiście, jeżeli zdjęcie jest adekwatne do dziedziny, którą się zajmujesz, lub którą masz zamiar się zająć. Pozwoli Ci to utrzymać odpowiedni poziom profesjonalizmu i wiarygodności. Jeżeli korzystasz także z prywatnego konta na Facebooku, to warto zwrócić uwagę na odpowiednie ustawienie prywatności i ustalenie odbiorców, do których kierujesz swoje posty i zdjęcia. Jeżeli tego nie ustawisz, to Twoi potencjalni partnerzy biznesowi mogą natknąć się na wpisy, które niekoniecznie chciałbyś im pokazać. Mogą to być zdjęcia lub inne materiały publikowane na portalach społecznościowych, które przeznaczone były dla prywatnego grona odbiorców.

 

W dobie mediów społecznościowych takich jak Facebook, Instagram, czy też Twitter niezwykle ważna jest nasza ciekawa autoprezentacja. Dlatego też tak istotne jest odpowiednie zdjęcie profilowe. Właśnie ono powinno przyciągać uwagę i tym samym zachęcać do odwiedzenia Twojego profilu. Z kolei, jeśli ubiegasz się o pracę i chcesz wypaść jak najlepiej np. na LinkedIn, to także powinieneś bardzo poważnie podejść do tematu. Warto więc poświęcić nieco więcej czasu i bardzo precyzyjnie przygotować odpowiednią do tego celu fotografię.