Jak uzyskać idealną ekspozycję w różnym oświetleniu.

Odpowiednie ustawienie ekspozycji bywa kłopotliwe, a przecież jest to jeden z istotnych czynników wpływających na wygląd naszego zdjęcia. Odpowiedź na pytanie czy obniżyć, czy podnieść jej poziom, tylko na pozór jest oczywista. W celu uzyskania jak najlepszego efektu warto użyć kompensacji ekspozycji, która pozwoli uzyskać świetne zdjęcia w różnorodnym typie oświetlenia.

Dla wyjaśnienia powyższego zagadnienia posłużmy się pewnego rodzaju uproszczeniem, wyobraźmy sobie, że fotografujemy dwa tematy, ciemny i jasny.

W przypadku pierwszej ewentualności jest duża szansa, że aparat prześwietli fotografowaną scenę. Dlatego warto w tym przypadku obniżyć ekspozycję. W tym celu należy przytrzymać przycisk kompensacji ekspozycji i obracając pokrętło w lewą stronę ustawić wartość – 1 EV.

Jeżeli fotografowana scena jest jasna jest możliwość, iż zdjęcie zostanie niedoświetlone. Oczywiście w takim razie będziemy musieli podnieść wartość ekspozycji, trzymając przycisk kompensacji i przekręcając pokrętło w prawą stronę, aż do uzyskania wartości + 1 EV.

Kompensacja ekspozycji, to świetne narzędzie i warto się z nim zapoznać.