Jak robić dobre zdjęcia panoramiczne za pomocą iPhone'a?

Jak robić dobre zdjęcia panoramiczne za pomocą iPhone'a?

 

Z całą pewnością niejednokrotnie próbowałeś sfotografować piękny, szeroki krajobraz, albo chciałeś zrobić zdjęcie grupowe, ale niestety nie byłeś w stanie zmieścić wszystkich w jednym kadrze. W takich sytuacjach można bardzo łatwo obejść ten problem, tworząc bardzo szerokie zdjęcia panoramiczne, zarówno używając profesjonalnego aparatu fotograficznego, jak i za pomocą zwykłego iPhone'a.

 

  1. Na co warto zwrócić uwagę, wykonując zdjęcia iPhone'em?
  2. Jak zrobić zdjęcie panoramiczne iPhone'em?

 

Na co warto zwrócić uwagę, wykonując zdjęcia iPhone'em?

 

Zdjęcie panoramiczne to rodzaj ujęcia, na którym zazwyczaj szerokość jest znacznie większa od wysokości. Panoramy to świetny sposób na uchwycenie scen, które są zbyt szerokie (lub zbyt wysokie), aby zmieścić się w konwencjonalnym układzie wizjera.
Jeśli chodzi o zdjęcia panoramiczne wykonywane przy użyciu  iPhone'a, to można 
wykonać kilka zdjęć konkretnej scenerii z jednego punktu widzenia, a następnie skleić je razem, w celu utworzenia znacznie większego, pojedynczego obrazu.
Używając  iPhone'a, nie musisz wklejać zdjęć ręcznie, co prawdopodobnie nie wyglądałoby zbyt dobrze, tylko zostanie to zrobione automatycznie.
Fotografując iPhone'em możesz także skorzystać z bardzo wygodnej funkcji  Pano w natywnej aplikacji aparatu iPhone'a. Jest ona bardzo łatwa w użyciu i daje świetne rezultaty, jeśli przestrzegasz kilku prostych wskazówek.

 

Jak zrobić zdjęcie panoramiczne iPhone'em?

 

Pomimo że istnieje wiele ciekawych aplikacji do robienia zdjęć panoramicznych to, funkcja Pano, w natywnej aplikacji aparatu w iPhonie robi świetną robotę, przy tworzeniu panoram. 

 

Panoramiczne zdjęcia wykonane  iPhonem  - krok po kroku:

 

  • Otwórz tryb Pano, zacznij od otwarcia natywnej aplikacji aparatu, a następnie przesuń palcem przez różne tryby fotografowania, np. wideo, zdjęcie, kwadrat, aż wybierzesz Pano.
     
  •  Zanim zaczniesz fotografować panoramę, najlepiej jest zrobić tzw. "suchą próbę", aby zaplanować, jak będzie wyglądało końcowe zdjęcie. Jeśli chcesz stworzyć poziomą panoramę, to trzymaj aparat w orientacji pionowej. 
  • Ważne jest także właściwe ustawienie ekspozycji. Aparat wybierze ekspozycję na podstawie tego, jak jasna lub ciemna jest sceneria. Jeśli początek ujęcia jest znacznie ciemniejszy lub jaśniejszy niż reszta, niektóre części panoramy mogą być niewyraźne. Po znalezieniu obszaru o średniej jasności należy skierować na niego iPhone i przytrzymać ekran w tym konkretnym punkcie. Spowoduje to zablokowanie ekspozycji, dla całego panoramicznego ujęcia.
  • Ustaw kierunek panoramowania. Jeśli chcesz rozpocząć panoramiczne ujęcie od lewej strony, upewnij się, że strzałka jest skierowana w prawo. Jeśli chcesz rozpocząć panoramowanie od prawej strony, upewnij się, że strzałka jest skierowana w lewo. Jeśli jest skierowana w złą stronę, po prostu dotknij strzałki, a zmieni kierunek.
  • Skieruj iPhone'a na pozycję początkową zdjęcia panoramicznego i naciśnij spust migawki tak, aby rozpocząć fotografowanie. Powoli przesuwaj iPhone'a w kierunku pozycji końcowej. Upewnij się, że nie przestajesz się poruszać i że strzałka znajduje się na wyświetlanej linii. iPhone poinformuje Cię, jeśli zbytnio odbiegniesz od linii lub jeśli będziesz poruszać się zbyt szybko. Jeśli tak się stanie, po prostu postępuj zgodnie z instrukcjami na ekranie. Po osiągnięciu pozycji końcowej możesz zatrzymać procedurę na jeden z dwóch sposobów - albo ponownie nacisnąć spust migawki, albo odwrócić kierunek panoramowania, przesuwając aparat z powrotem, na krótką chwilę w przeciwnym kierunku. Preferowana jest ta druga metoda, ponieważ jest mniej prawdopodobne, że iPhone się zatrzęsie, a ponadto nie wymaga ona zmiany pozycji rąk. Pamiętaj, że możesz też po prostu przesuwać aparat tak, aż iPhone automatycznie się zatrzyma.

 

W ten właśnie sposób możesz stworzyć piękne zdjęcie panoramiczne za pomocą swojego iPhone'a, które zostanie automatycznie zapisane w aplikacji.

 

Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą!