Jak robić zdjęcia w nocy

Podstawą dla fotografii wykonywanej nocą są dwa współczynniki, które możemy ustawić w naszym aparacie, mianowicie czas naświetlania i czułość ISO.

Jeżeli chcielibyśmy uzyskać efekt smug światła znany z wielu zdjęć przedstawiających miasto nocą, kiedy zamiast brył samochodów widzimy świetliste linie wypełniające ulice powinniśmy posłużyć się pierwszym z opisanych współczynników.
Dłuższy czas naświetlania ustawia się od kilku do kilkudziesięciu sekund, w szczególnych przypadkach gdy dysponujemy odpowiednim sprzętem nawet do kilku minut. Niestety aparat podczas całego procesu jest niezwykle podatny na drgania, stąd wykonanie takiego zdjęcia „z ręki”  staje się praktycznie niemożliwe. W takim wypadku koniecznie powinniśmy zaopatrzyć się w statyw, ewentualnie w przypadku jego braku nie zapomnijmy podeprzeć na czymś nasz aparat zapewniając mu bezruch. W ostatnim przypadku aby wyeliminować dodatkowe drgania możemy jako specyficzny amortyzator użyć przykładowo kurtkę, albo inny miękki przedmiot. Ponadto aby wyeliminować poruszenie związane z naciśnięciem spustu migawki możemy posłużyć się samowyzwalaczem.

Jeżeli fotografujemy statyczną scenę powinniśmy skupić się na drugiej opcji, czyli czułości ISO. Większa czułość ISO rozjaśnia fotografowany obraz. Pamiętajmy jednak, że im wyższą czułość ustawiamy, tym potrzebujemy lepszy aparat, aby uzyskać zdjęcie z nasyconymi, pozbawionymi szumów kolorami.

ISO ustawiamy od wartości 800 przez 1600, 3200, a w lepszych aparatach nawet więcej.