Jak poprawnie edytować zdjęcia?

Jak edytować zdjęcia

Lubimy robić zdjęcia, dowodem na to są serwisy takie jak np Instagram czy Facebook, na których codziennie ląduje olbrzymia ilość fotografii. Pamiętajmy jednak, że publikacja dobrej jakości w mediach społecznościowych nie jest łatwym zadaniem. Zazwyczaj wykonujemy kilka podobnych ujęć, z których dopiero musimy wybrać to najbardziej udane. Bardzo często wykonane zdjęcia posiadają pewne niedoskonałości, które należałoby skorygować. Na szczęście z pomocą przychodzą nam różne programy do edycji fotografii. Za niektóre z nich, takie jak np Lightroom, czy Photoshop trzeba zapłacić, aby móc z nich korzystać. Istnieją jednak również narzędzia do edycji zdjęć, takie jak Fotor, które są całkowicie darmowe. Niestety często użytkownicy edytują wykonane fotografie w nieumiejętny sposób i zdarza się, że oryginalna wersja wykonanego zdjęcia wygląda lepiej przed obróbką. Z tego powodu, poniżej przedstawimy kilka wskazówek, które z pewnością pomogą początkującym fotografom edytować zdjęcia w najlepszy możliwy sposób.

 

  1. Określ właściwy kadr zdjęcia.
  2. Wyreguluj balans bieli.
  3. Dostosuj intensywność kolorów i ich nasycenie.
  4. Dostosuj ostrość.

 

Określ właściwy kadr zdjęcia.

Istnieje duża szansa, że pojawi się konieczność wykadrowania wykonanego zdjęcia. Wiąże się to z odpowiednio potraktowanym tematem naszej fotografii i wykonanym ujęciem.

Przykładowo wyobraź sobie, że chcesz sfotografować siebie stojącego przed jakimiś historycznym budynkiem. Logicznie rzecz biorąc, w tym przypadku, chciałbyś uchwycić zarówno siebie, jak i architekturę za tobą. Z tego powodu sugerujemy, aby ustawić się w odpowiedniej odległości od budynku. Powinien on znajdować się za Tobą w odległości większej niż 10 metrów. W ten sposób będziesz mógł go idealnie wykadrować.

Aby uzyskać lepsze ujęcie, dobrze by było, gdybyś ustawił się mniej więcej w środku kadru. 
 

Wyreguluj balans bieli.

Istnieją dwie różne sytuacje, w których może być konieczne dostosowanie balansu bieli. Po pierwsze, jeśli robisz zdjęcie na zewnątrz, tonacja kolorów może wydawać się nienaturalna. Szczególnie jest to widoczne, kiedy wykonujesz zdjęcie pod słońce.

Problem ten prawdopodobnie pojawi się też, kiedy robisz zdjęcie w ciemności. Logicznie rzecz biorąc, w tym przypadku, trzeba będzie użyć lampy błyskowej. Jednak większość, smartfonów ma wbudowaną raczej niskiej jakości lampę, która jest tylko namiastką profesjonalnego sprzętu. Z tego powodu, tonacja barw uchwyconych na zdjęciu nie będzie wyglądała poprawnie. Oczywiście najlepszym rozwiązaniem tego problemu jest regulacja balansu bieli.
 

Dostosuj intensywność kolorów i ich nasycenie.

Balans bieli nie jest jedyną rzeczą, którą powinieneś wyregulować. Może się zdarzyć, że będziesz musiał dodatkowo popracować nad kolorami na swoim zdjęciu. Zadanie to wykonasz za pomocą dwóch różnych opcji - wibracji i nasycenia. Wyjaśnijmy więc obie możliwości.

Po pierwsze, gdy zwiększasz wibrację zwiększasz intensywność kolorów w neutralnych odcieniach. Mimo to zachowujesz odpowiednią kolorystykę w jaśniejszych miejscach.

Natomiast gdy zwiększysz nasycenie sprawisz, że wszystkie kolory w ujęciu będą bardziej intensywne. Jaskrawsze kolory nadadzą fotografi bardziej charakterystyczny oraz intensywny wygląd.
 

Dostosuj ostrość.

Oczywiście wszyscy pragniemy wykonywać ostre i wyraźne zdjęcia. Jednak nie zawsze jest to możliwe do osiągnięcia. Wiąże się to zarówno z jakością używanego aparatu, jak również z tematem fotografii. Z tego powodu najlepszym możliwym sposobem, aby obraz był bardziej wyrazisty i czysty, jest dostosowanie ostrości.

Nie wiemy, czy zamierzasz użyć darmowego programu do edycji zdjęć, który zasugerowaliśmy, czy jakiegoś innego. Jednak większość z nich posiada podobnie działającą opcję. Możesz wyregulować ostrość w granicach od 0 do 100. Naszym zaleceniem jest rozpoczęcie od 50% i ewentualne poszukiwanie dalszej korekty. W ten sposób z łatwością będziesz mógł dostosować ostrość do odpowiedniego poziomu.

Nie możemy powiedzieć dokładnie, który poziom ostrości jest najlepszy. Zależy to w dużej mierze od jakości samego zdjęcia. Zachęcamy jednak do eksperymentowania. Pamiętajmy jednak aby używać tej możliwości ostrożnie i nie przesadzić z efektem. Zbyt mocne wyostrzenie sprawi, że zdjęcie będzie wyglądało nienaturalnie.

Jeżeli jesteś fanem mediów społecznościowych, to zalecamy, abyś zawsze edytował zdjęcia przed opublikowaniem. Nawet jeśli pierwsze wrażenie jest pozytywne, to zawsze warto skorygować kilka drobnych szczegółów. Oczywiście nie każde zdjęcie dzięki tym zabiegom zmieni się w dzieło sztuki ale z pewnością stanie się bardziej atrakcyjne i dzięki temu zwiększysz jego szansę na dodatkowe lajki.