Intensywnie niebieskie niebo na fotografii.

Zdarza nam się oglądać zdjęcia, na których przedstawione kolory są niezwykle intensywne. Jak możemy uzyskać taki efekt? Najlepiej w tym celu użyć filtra polaryzacyjnego, to właśnie dzięki niemu fotografie nieba, mogą być nasycone kolorem przez co prezentują się niezwykle atrakcyjnie. Błękit nieba staje się głębszy i ciemniejszy, a obłoki mocno kontrastują bielą.

Pamiętajmy jednak, że używając polaryzatora zmniejszamy ilość światła docierającego do wnętrza aparatu przez co niezbędne staje się użycie dłuższych czasów naświetlania, aby uzyskać właściwą ekspozycję.

Efekt wywołany przez polaryzator jest zależny od kąta padania światła. Filtr najlepiej sprawdzi się w ujęciach wykonanych pod kątem prostym do padania promieni świetlnych. Natomiast najsłabszy efekt uzyskamy gdy źródło światła będziemy mieć za plecami. Pamiętajmy też, że filtr polaryzacyjny może powodować winietowanie, ale oczywiście możemy tego uniknąć wydłużając ogniskową obiektywu.

Jaki filtr wybrać? Polaryzatory dzielą się na liniowe i kołowe, do zamocowania liniowych  niezbędny okaże się dodatkowy uchwyt, stąd większa popularność kołowych.