Fotografowanie wiosennej przyrody

Meteorologiczna wiosna już się rozpoczęła, wkrótce świat wokół nas zazieleni się i pokoloruje bogactwem kwiatów. Dla tego już teraz możemy przygotowywać się do rozkwitu najpiękniejszej pory roku. Chociaż motyw kwiatów może wydawać się banalny, to niewątpliwie wywołane zdjęcia z tego okresu oglądane podczas zimowych miesięcy, sprawią nam wiele przyjemności.

Poniżej przedstawimy kilka rad, które pomogą nam pomóc podczas utrwalania wiosennych kadrów.

Wykorzystajmy pochmurny dzień do robienia zdjęć. Miękkie światło zapewnione przez chmury pozwoli nam uzyskać poprawną ekspozycję, nie zrobi ostrych cieni i podkreśli delikatną strukturę kwiatów.

Oświetlając kwiaty od tyłu, na przykład wykorzystując niskie położenie słońca nad horyzontem możemy uzyskać efekt iluminacji, kiedy wydaje się, że prześwitujące płatki świecą wewnętrznym światłem.

Jeżeli kwiat znajduję się w cieniu możemy użyć blendy, aby lepiej doświetlić fotografowany obiekt. Oczywiście funkcje blendy może przykładowo spełnić biała kartka.

Ciekawym efektem jest skupienie uwagi osoby oglądającej zdjęcie poprzez umieszczenie pomiędzy obiektywem a fotografowanym obiektem dodatkowego kwiatka. Na wykonanej w ten sposób fotografii  kwiat pomiędzy nimi zostanie rozmyty, w pewien sposób wciągając widza do obejrzenia eksponowanego obiektu.

Zwróćmy też uwagę na kompozycję, bałagan w tle może zepsuć najciekawsze zdjęcie.

Oczywiście wiosenne fotografowanie to doskonały pretekst do wyjścia na zewnątrz i czerpania przyjemności z podziwiania budzącej się natury.