Fotografowanie smartfonem, kilka porad

Fotografia wykonywana przy pomocy smartfona staje się coraz popularniejsza. Trudno aby aparat fotograficzny ciągle nam towarzyszył, jednak smartfon zawsze mamy przy sobie i przy odrobinie cierpliwości możemy nim wykonać ciekawe fotografie. Jednak co zrobić aby wykonane nim zdjęcie dobrze prezentowało się nie tylko na małym ekranie lcd naszego urządzenia, ale zachowało swoją jakość po wywołaniu.

Obecnie smartfony dysponują coraz lepszymi wbudowanymi aparatami i przy dobrym oświetleniu wykonane nimi zdjęcia mogą pozostawać praktycznie nie do odróżnienia od zrobionych zwykłym aparatem. Jednak kiedy tylko warunki oświetleniowe ulegną pogorszeniu jakość fotografi wyraźnie spada. Dodatkowo lampa błyskowa wbudowana w urządzenie częściej przeszkadza niż pomaga. Dla tego kiedy tylko warunki oświetleniowe pogarszają się powinniśmy poszukać innych możliwości doświetlenia, mogą nimi być dodatkowe źródła światła, które umiejętnie użyjemy, a niekiedy wystarczy przesunąć fotografowany obiekt w stronę okna. Można też posłużyć się wbudowaną latarką w telefon innej osoby i nią dodatkowo doświetlić scenę. Dobrym pomysłem jest użycie białej kartki jako blendy doświetlającej zdjęcie.
Pamiętajmy, dobre oświetlenie jest najistotniejszym czynnikiem, aby zdjęcie udało się.

Nie używajmy cyfrowego zoomu. Wykonane przy jego pomocy zdjęcie może być wystarczające do przeglądania go w galerii telefonu, jednak z pewnością nie będzie nadawało się do wydrukowania.

Lepiej też nie wykonywać zdjęć „pod światło” Kiedy kierujemy obiektyw naszego urządzenie w kierunku padania światła istnieje możliwość efektu flary, który może „spalić” każde zdjęcie, co w efekcie pozbawia je kontrastu i kolorów. Małe obiektywy smartfonów są bardziej podatne na powyższy efekt. Kiedy już musimy wykonać zdjęcie pod słońce możemy dłonią lekko osłonić obiektyw od padającego światła.

Na koniec należy zwrócić uwagę na rzecz oczywistą, o której często zapominamy. Przed wykonaniem zdjęć wyczyśćmy obiektyw. W przechowywanym przeważnie w kieszeni lub torebce telefonie bardzo łatwo o jego zabrudzenie, co zepsuje każde, nawet najbardziej przemyślane zdjęcie.