Fotografowanie naszych czworonożnych pupilów

Zapewne każdy właściciel czworonoga wielokrotnie próbował uwiecznić na zdjęciu swojego pupila.

Jednak aby nasze zdjęcia po wywołaniu prezentowało się jak najlepiej warto trzymać się kilku zasad.

Po pierwsze perspektywa – wykonując zdjęcie pieska warto zejść do jego poziomu. Fotografie z poziomu psiego nosa korzystnie wpływają na ich późniejszy odbiór. Dla tego warto położyć się na podłodze, ewentualnie przyklęknąć.

Jeżeli przestrzeń za pieskiem jest niezbyt interesująca powinniśmy skierować obiektyw nieco w dół lub górę. Przykładowo jako tło może posłużyć nam zieleń trawy lub błękit nieba.

Nie zmuszajmy psa do pozowania, zdjęcie na którym nasz pupil wpasowuje się w otoczenie jest o wiele ciekawsze niż wymuszony kadr. Oczywiście wykonanie takiej fotografii będzie wymagało od nas więcej cierpliwości, lecz z pewnością nam się to opłaci.

W fotografii nie musimy skupiać się na ujęciu całej sylwetki pieska, skupienie na kudłatych łapach, nosie czy oczach może dać bardzo interesujący efekt.

Wykonanie dobrego portretowego zdjęcia jest niezwykle trudne, ruchliwy pupil może nie dać nam do tego okazji. Jednak pamiętajmy najlepiej charakter naszego psa wyrażają właśnie zdjęcia w ruchu.

Poruszając szybko poruszającego się zwierzaka powinniśmy nastawić krótki czas otwarcia migawki (np. ½₅₀₀ s), automatyczną czułość ISO i tryb ciągłej pracy autofokusa. Dobrze jest również robić zdjęcia w trybie seryjnym, ponieważ pozwoli to na uchwycenie ruchu w odstępach czasu mniejszych niż jedna sekunda.

Połączenie sesji fotograficznej ze spacerem jest świetnym pomysłem, który urozmaici naszą codzienną aktywność i pozwoli zatrzymać przyjemne chwile w kadrze.