Dlaczego warto fotografować z ptasiej perspektywy?

fotografowanie z ptasiej perspektywy

Podstawową zasadą fotografii z ptasiej perspektywy jest zmiana naszego punktu widzenia. Czasami warto także zastosować tę zasadę w naszym codziennym życiu. Dzięki takiemu podejściu, otaczająca, niekiedy wydawać by się mogło, że nawet nieco nudna rzeczywistość może okazać się zaskakująco ciekawa. Z całą pewnością odkrywanie jej na nowo sprawi Ci niekłamaną przyjemność.

 

  1. Dlaczego warto fotografować z ptasiej perspektywy?
  2. Dlaczego ważnym elementem fotografii jest odpowiednia perspektywa?
  3. Czym charakteryzuje się fotografia wykonywana dronem? 

 

Dlaczego warto fotografować z ptasiej perspektywy?

 

Pojęcie perspektywy ptasiej od dawna już funkcjonuje w sztukach plastycznych. Został on więc skutecznie przeniesiony także do fotografii, która również jest bardzo kreatywną dziedziną sztuki. Dzięki fotografii cyfrowej coraz większa ilość osób odkrywa w sobie fotograficzną pasję, uwielbiają wybierać nowe rozwiązania i w kreatywny sposób przekładać je na swoje zdjęcia. Właśnie dla takich osób będzie bardzo dobrym rozwiązaniem uatrakcyjnienie swoich zdjęć. Zazwyczaj wykonujemy je na wysokości swojego wzroku, dlatego warto zrobić to nieco inaczej. Perspektywa zdecydowanie zmienia charakter obrazu i sprawia, że odbiorca w inny sposób może spojrzeć na otaczający go świat. 

Perspektywa ptasia niekiedy jest określana angielskim terminem “bird’s-eye view” lub perspektywą bocianią.  Polega ona na ujęciu malowanego lub fotografowanego obiektu w ten sposób, aby wzrok artysty był ponad nim. Dzięki takiemu rozwiązaniu, związanemu ze specyficzną perspektywą  możemy zniwelować efekt tła na zdjęciu i wyeksponować interesujący nas obiekt. Warto więc wykonać serię zdjęć z zastosowaniem tej specyficznej perspektywy i sprawdzić, czy efekt nas satysfakcjonuje.

 

Dlaczego ważnym elementem fotografii jest odpowiednia perspektywa?

 

Właściwa perspektywa to podstawa każdego, dobrego zdjęcia. To właśnie dzięki niej fotograf może przedstawić  i zaakcentować dokładnie to, co chce przekazać odbiorcom. Przykładem może być fotografia wybranego elementu architektury. Dzięki odpowiedniej perspektywie, którą możemy uzyskać ustawiając aparat pod interesującym nas kątem, mamy wpływ na rodzaj i klimat zdjęcia. Poza tym jest ona także odpowiedzialna za oddanie głębi fotografii.

Jeśli więc zbliżamy się do obiektu, który zamierzamy fotografować, to tło wydaje się bardziej odległe i rozmazane. Natomiast kiedy oddalamy się od obiektu, to sceneria za nim wydaje się przybliżać. Właśnie dzięki konkretnej perspektywie możemy także zaakcentować odpowiednią głębię ostrości na swoich zdjęciach. Jeżeli uwielbiasz robić zdjęcia oraz jesteś prawdziwym pasjonatem fotografowania, to warto nieco poeksperymentować zwłaszcza z perspektywą. Dzięki temu Twoje zdjęcia będą ciekawsze i tym samym będą bardziej przykuwały uwagę odbiorców.

 

Czym charakteryzuje się fotografia wykonywana dronem? 

 

Jeżeli chodzi o fotografie wykonywane dronem, to one również wykonywane są z tzw. ptasiej perspektywy. Spoglądając na krajobraz i roztaczającą się panoramę z góry, mamy możliwość spojrzeć na otaczający nas świat w inny, niecodzienny sposób. 

Zdjęcia wykonywane dronami to w ostatnim czasie bardzo popularny i nowoczesny sposób na zrobienie interesujących ujęć z góry.  Dzięki dronom możemy zrobić niepowtarzalne zdjęcia miejsc i obiektów, które w zwyczajnych okolicznościach byłyby niemożliwe do wykonania. Jednakże posługując się dronem, musimy być odpowiednio przeszkoleni i powinniśmy także zapoznać się z prawem, które związane jest z ochroną wizerunku. 

Jeżeli więc poszukujesz nowego sposobu robienia zdjęć i pragniesz w zupełnie nowy sposób spojrzeć na otaczającą Cię rzeczywistość, to warto poszerzyć swoją wiedzę o sposobach fotografowania. Z całą pewnością przyda Ci się zapoznanie z techniką, dzięki której będziesz mógł właściwie kadrować z wysokości i fotografować z ptasiej perspektywy.

Serdecznie zapraszamy do przejrzenia naszej oferty!