Czym jest makrofotografia?

Czym jest makrofotografia

Makrofotografia to specyficzny sposób robienia zdjęć z bliskiej odległości lub też w pewnym powiększeniu. Właśnie dzięki niej możemy odkrywać wspaniałości otaczającego nas świata i dostrzec, to co do tej pory było przez Ciebie pomijane i nieuchwytne. Poza tym, jeśli zdecydujesz się zaprezentować swoje zdjęcia szerszemu gronu odbiorców, to będziesz mógł zaprezentować im to, czego bez Twoich fotografii z pewnością by nie doświadczyli.

 

  1. Co to jest makrofotografia?
  2. Jakie są podstawowe zasady fotografii makro? 
  3. Jak zrobić dobre ujęcia makro w domu?
  4. Na co warto zwrócić uwagę, robiąc zdjęcia makro w plenerze? 

 

Co to jest makrofotografia?

 

Makrofotografia jest to dziedzina fotografii, w której dany obiekt jest odwzorowywany w rzeczywistych rozmiarach lub w pewnym powiększeniu. Często w codziennym życiu nie dostrzegamy otaczającego nas piękna i bogactwa natury. Makrofotografia jest to kreatywny sposób zapisywania w fotograficznych kadrach rzeczywistości i niezwykłych zjawisk natury, roślin, zwierząt, czy też owadów.

W czasach fotografii analogowej  mianem makrofotografii określało się sposób robienia zdjęć, który miał na celu uzyskanie na kliszy filmowej odwzorowania min. 1:1. Upraszczając, dawniej za fotografię makro uznawano zdjęcie, które przedstawiało konkretny obiekt w naturalnych rozmiarach lub w określonym powiększeniu. Oczywiście chodziło wówczas o obraz rzutowany przez obiektyw na materiał światłoczuły. 

Dzisiaj sytuacja wygląda nieco inaczej z racji, że współczesne aparaty cyfrowe mają wbudowaną funkcję makro, która znacznie ułatwia robienie zdjęć z bliska, jednak nie oddaje skali odwzorowania 1:1. Za autentyczne zdjęcie makro uważane jest znaczne zbliżenie niewielkich obiektów, zrobione z bliskiej odległości w skali minimum 1:1. 

Jeśli chodzi o fotografię zbliżeniową, to są to zdjęcia charakteryzujące się skalą odwzorowania 1:3 lub też 1:4. Oznacza to 3 lub 4 krotne pomniejszenie rzeczywistego obiektu.

 

Jakie są podstawowe zasady fotografii makro?

 

Główna zasada makrofotografii nie jest trudna. Oznacza to, że jeśli chcesz mieć duże odwzorowanie rzeczywistości, to musisz znajdować się jak najbliżej fotografowanego obiektu. Zazwyczaj na obiektywach znajduje się informacja o tym, z jakiej najbliższej odległości można wykonywać nim ostre i wyraźne zdjęcia. Warto też zwrócić uwagę na padający cień, aby nie zaciemnić zdjęcia. Równie ważną sprawą jest także właściwe ustabilizowanie aparatu. Oczywiście najlepszy do tego celu będzie statyw. Niestety nie zawsze nosimy go ze sobą, dlatego też dobrze jest poćwiczyć unieruchomienie aparatu, podczas robienia zdjęć z ręki.

Wielokrotnie pewno słyszeliście, że prawdziwe piękno tkwi w szczegółach i coś w tym jest. Dlatego też dobrze jest powiększyć swoją wiedzę na temat fotografii makro. Dzięki temu będziesz mógł zrobić wyjątkowe zdjęcia otaczającego Cię świata.

 

Jak zrobić dobre ujęcia makro w domu?

 

Zanim zdecydujesz się na zdjęcia makro w domu, powinieneś wcześniej zastanowić się nad tym, co chcesz opowiedzieć za ich pośrednictwem. Warto więc określić, czy chciałbyś w realistyczny sposób odwzorować rzeczywistość, czy też chcesz uzyskać raczej abstrakcyjny obraz. Realistyczna fotografia zwykle charakteryzuje się dużą głębią ostrości. Z kolei przy wykonywaniu zdjęć abstrakcyjnych możemy pozwolić ponieść się swojej wyobraźni i zastosować rozmycia i nieostrości.

Tematów do zdjęć makro robionych w domu jest całe mnóstwo. Może to być np. piękny kwiat na czarnym lub białym tle. Czasami świetnym tematem przewodnim jest interesująca tekstura jakieś tkaniny, która w zbliżeniu może kojarzyć się z falującymi polami zboża. Wszystko zależy od Twojej kreatywności i wyobraźni.

 Makrofotografia to doskonałe, kreatywne zajęcie, zwłaszcza w dobie lockdown’u i przymusowego pozostawania w domu. W bardzo prosty sposób możemy zorganizować prowizoryczne, fotograficzne studio. Do tego celu można wykorzystać zwykły stół lub inną wolną powierzchnię. Jeśli fotografujemy w dzień, warto ustawić stół blisko okna, aby uzyskać dodatkowe doświetlenie. Wieczorem natomiast możemy wykorzystać dodatkowe lampki nocne. Dzięki temu uzyskamy ciepły, przyjemny odcień na naszych zdjęciach.

 

Na co warto zwrócić uwagę, robiąc zdjęcia makro w plenerze?

 

Natura zawsze zapewnia niesamowite tematy do makrofotografii. Dlatego też, aby zrobić udane ujęcia, skupiając się na przyrodzie, warto skorzystać ze statywu, precyzyjnie ustawić ostrość ręcznie, bez autofokusa. Dobrze też będzie skorzystać z wężyka spustowego, aby przypadkowo nie poruszyć swojego zdjęcia.

W szczególności zdjęcia natury potrafią zapierać dech w piersiach. Niesamowite bogactwo kolorów, faktur, kształtów, czy też piękne rośliny i owady, z pewnością stanowią ciekawy temat fotografii. 

Innym interesującym tematem mogą także być zjawiska związane z konkretną porą roku.  Zimą możemy zrobić niesamowite ujęcia kropel deszczu, płatków śniegu, czy też lodowych sopli lub szronu na szybie. Z kolei wiosną możemy sfotografować świat budzącej się do życia natury, a latem czeka na nas cała obfitość dojrzałej natury. Jesień to także bogactwo ciepłych barw, które możemy zauważyć np. na jesiennych liściach. 

 

Polecamy odbitki zdjęć w atrakcyjnych cenach!

Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą.