Czy warto poddać swoje zdjęcia cyfrowe obróbce graficznej?

obróbka graficzna

Zazwyczaj dobre jakościowo zdjęcie zostało wcześniej poddane podstawowej obróbce graficznej. Do tego celu dostępnych jest w obecnych czasach wiele profesjonalnych, bardziej lub mniej skomplikowanych aplikacji  i programów do obróbki zdjęć. Dlatego też w zależności od osobistych preferencji, a także skłonności i determinacji, która jest niezbędna do zapoznania się z odpowiednim programem, każdy znajdzie coś odpowiedniego dla siebie. Aby dowiedzieć się, jak dokonać konkretnych zmian na naszych cyfrowych zdjęciach i skutecznie poprawić ich jakość, musimy dowiedzieć się, na czym polega edycja zdjęć.

 

 1. Jakie elementy cyfrowych zdjęć warto poddać obróbce graficznej?
 2. Jak właściwie ustawić jasność i kontrast zdjęcia?
 3. Jakie są najpopularniejsze aplikacje i programy do obróbki graficznej zdjęć?

 

Jakie elementy cyfrowych zdjęć warto poddać obróbce graficznej ?

 

Jeśli chcemy poprawić  wygląd naszych fotografii, a nie znamy specjalnych technik retuszu, to powinniśmy chociaż zgłębić podstawy edycji swoich zdjęć i skorzystać z wybranego programu graficznego.

Do najważniejszych elementów fotografii cyfrowej, na które warto zwrócić uwagę podczas obróbki graficznej, należą:
 

 • Właściwe kadrowanie tzn. musimy zwrócić uwagę, aby nie obcinać głów, nóg, czy też rąk przedstawionym postaciom. Właściwe kadrowanie powinno opierać się na kilku mocnych punktach, na których warto się skupić. Natomiast niepotrzebne elementy możemy subtelnie przyciąć. Jeżeli więc zorientowałeś się, że Twoje zdjęcie nie jest odpowiednio skadrowane, to możesz skorzystać wówczas z pomocy programu graficznego, który pomoże Ci ustalić mocne punkty, wyświetlając wcześniej niezwykle pomocną siatkę. Mocne punkty powstają w wyniku przecięcia dwóch linii poziomych z dwoma pionowymi, które dzielą zdjęcie na dziewięć równych części. W mocnych punktach powinny znaleźć się obiekty lub postacie, które chcemy zaakcentować na naszym zdjęciu. Właściwie w każdym programie graficznym można wybrać specjalną opcję do kadrowania. Wówczas pojawia się na monitorze lub wyświetlaczu siatka, która umożliwia najefektowniejsze skadrowanie Twojego zdjęcia.
   
 • Kolejnym ważnym elementem jest odpowiednia ostrość zdjęć. Nieostre i rozmazane zdjęcie, dzięki właściwej obróbce możemy nieco poprawić. Chyba że jest to naprawdę mocno poruszone i niewyraźne ujęcie. W takiej sytuacji warto skorzystać z funkcji w konkretnym programie, która nazywa się zwykle - Wyostrzanie, albo Inteligentne wyostrzanie. Dzięki temu możemy poprawić ostrość pierwszego planu, a tło uzyskujemy nieco rozmyte.
   
 • Istotną sprawą jest także odpowiednie nasycenie kolorów. Niestety wiele z naszych zdjęć posiada kolory, które znacznie odbiegają od rzeczywistości. Aby ustawić właściwy poziom ich nasycenia, powinniśmy wybrać funkcję w programie lub aplikacji o nazwie Barwa, Nasycenie lub Balans kolorów. Na samym początku powinniśmy dokładnie przyjrzeć się swojemu zdjęciu. W zależności, czy były one robione wieczorem i tym samym nieco niedoświetlone, czy też w pomieszczeniu przy świetle żarowym, musimy zniwelować niepotrzebne odcienie. W tym celu wybieramy Balans kolorów,  przesuwamy odpowiednie suwaki i obserwujemy zmiany na ekranie. 

 

Jak właściwie ustawić jasność i kontrast zdjęcia?

 

Jeśli chodzi o właściwe ustawienie kontrastu i jasności, to są to niestety parametry, które często musimy korygować, aby zdjęcia wyglądały lepiej. Do tego celu musimy użyć funkcji

w aparacie Jasność/Kontrast. Oczywiście funkcje te mogę być dostępne oddzielnie, w zależności od rodzaju aparatu cyfrowego. Następnie należy przesunąć suwak tak, aby zobaczyć, jak będzie wyglądało zdjęcie po wprowadzeniu zmiany. Natomiast do poprawienia jasności i kontrastu wykorzystujemy funkcję Krzywe i Poziomy. Aby właściwie ustawić te wartości, powinniśmy bardzo subtelnie przesuwać suwaki.

Żeby ocenić, czy po prostu nie przedobrzyliśmy, należy spojrzeć na najjaśniejsze i najciemniejsze miejsce na zdjęciu i jeśli zauważymy, że obszary ciemne np. włosy zlewają się w jeden kształt, to warto cofnąć zmiany.

 

Jakie są najpopularniejsze aplikacje i programy do obróbki graficznej zdjęć?

 

Do graficznej obróbki zdjęć dostępnych jest wiele programów graficznych i aplikacji. 

Należą do nich m.in.:

 •  Portraitpro
 •  Lightroom 
 •  Polarr
 •  Snapseed
 • Photoshop Express
 • Fotor
 • Luminar
 • Gimp

 

Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą!