Czas otwarcia migawki

Fotografia w pewnym sensie jest sztuką zatrzymywania świata w jednym kadrze. Cały sekret jej powodzenia  polega na dobraniu odpowiedniej kombinacji przysłony i czasu naświetlania. Należy podkreślić, że są to dwa elementy podstawowe wśród narzędzi pracy fotografika. Jeżeli chcemy aby wydrukowane zdjęcie satysfakcjonowało nas, to powinniśmy rozumieć jak funkcjonują.

Zakres dostępnych czasów naświetlania zależy od modelu aparatu. Proste aparaty kompaktowe oferują czasy naświetlania od 1/4 (najdłuższy) do 1/2000 sekundy (najkrótszy). Lustrzanki cyfrowe, dysponują szerszą skalą – od 30 sekund (najdłuższy) do 1/8000 sekundy (najkrótszy).

Większość aparatów cyfrowych umożliwia także wykonywanie zdjęć przy nieograniczonym czasie naświetlania, co oznacza, że można  trzymać migawkę otwartą dowolnie długo.

Posługując się nieograniczonym czasem naświetlania, można  sfotografować obiekty, które są nawet bardzo słabo oświetlone.

Jeśli chcemy, aby jak największa część zdjęcia była ostra, to powinniśmy wybrać największą możliwą liczbę przysłony, w takim przypadku ujęcie będzie wymagało bardzo długiego czasu naświetlania. Wiąże się to z możliwością  poruszenia aparatem podczas fotografowania, wtedy zdjęcie  będzie  rozmyte i nie będzie nadawało się do wywołania.

Dla tego zdjęcia o dużej głębi ostrości, na których zarówno pierwszy plan, jak i odległe obiekty w tle są ostre i wyraźne, zazwyczaj wymagają zastosowania statywu

Ryzyko poruszenia aparatem występuje zawsze, gdy fotografujesz z czasem naświetlania rzędu 1/125 sekundy lub dłuższym, a  przy 1/30 sekundy jest prawie pewne.

W trybie preselekcji czasu otwarcia migawki można  wybrać żądany czas naświetlania, a aparat automatycznie dobierze wówczas odpowiednią przysłonę.

Poniżej został przedstawiony wpływ czasu naświetlania na wygląd poruszających się obiektów:

1/500 – 1/1000 Niemal każdy, nawet bardzo szybki ruch zostaje „zatrzymany”
1/30 – 1/125 Umożliwia zachowanie równowagi pomiędzy „zatrzymaniem” a nieznacznym rozmyciem poruszającego się obiektu
Dłuższy niż 1/30  Zdjęcie należy robić przy użyciu statywu, fotografowanie z ręki na pewno spowoduje rozmycie fotografii
Dłuższy niż 1/2  Poruszające się obiekty „zastygają”, tworząc rozmyte, miękkie smugi