Co to są odbitki cyfrowe i jaka powinna być ich właściwa rozdzielczość?

co to odbitki cyfrowe

W obecnych czasach nastąpiła powszechna cyfryzacja życia, w tym także cyfryzacja fotografii i tradycyjne, analogowe zdjęcia zostały zastąpione plikami cyfrowymi. Pomimo tego współcześnie robione odbitki tylko w niewielkim stopniu różnią się od tych, które dawniej wywoływane były z negatywów filmowych. 

 

  1. Dlaczego papierowe zdjęcia wciąż są popularne?
  2. Jak powstają odbitki cyfrowe? 
  3. Jaka jest prawidłowa rozdzielczość dobrej odbitki cyfrowej?

 

Dlaczego papierowe zdjęcia wciąż są popularne?

Papierowe, stylowe zdjęcia to niekłamana przyjemność, zwłaszcza dla prawdziwych amatorów fotografii. Ciągle uwielbiamy klasyczne papierowe zdjęcia, ponieważ skutecznie przenoszą nas w czasie, przypominając nam o zdjęciach analogowych. Początkowo w lokalnych laboratoriach fotograficznych można było wywołać tylko zdjęcia z kliszy filmowej. Współcześnie odbitki papierowe przypominają nam klasyczne fotografie z dzieciństwa oraz posiadają specyficzny urok tamtych lat. Dzięki papierowej, fizycznej formie przeglądanie ich sprawia prawdziwą radość, dlatego też ciągle cieszą się ogromną popularnością. Warto więc zdecydować się na wywołanie zdjęć, które niepotrzebnie zalegają na komputerze i zrobić z nich ciekawy użytek.
 

Jak powstają odbitki cyfrowe?

Odbitki zdjęć cyfrowych właściwie nie różnią się od odbitek z kliszy filmowej, jedynie są one tworzone przy pomocy innej techniki. Zdjęcia są wywoływane na tym samym papierze fotograficznym. Jest on w specyficzny sposób naświetlany, przy pomocy urządzenia rzutującego na niego obraz, zapisany w pliku cyfrowym. Następnie zapis ten jest wywoływany i utrwalany przy pomocy chemii fotograficznej. Do wywołania zarówno odbitek cyfrowych, jak i odbitek z kliszy, potrzebujemy ciemni, światłoczułego papieru fotograficznego oraz odpowiedniej chemii. Porównując odbitki zrobione aparatem analogowym i cyfrowym, zauważamy, że praktycznie nie różnią się niczym, są nie do rozpoznania. Kiedyś jedyną możliwością, aby wywołać zdjęcia, było udanie się do najbliższego laboratorium fotograficznego i zostawienie kliszy ze zdjęciami. Obecnie, nie wychodząc z domu, możemy przesłać swoje cyfrowo zapisane zdjęcia przez internet do wybranego fotolabu i czekać na przesyłkę z odbitkami. 

 

Jaka jest prawidłowa rozdzielczość dobrej odbitki cyfrowej? 

 

Najpopularniejszym formatem odbitek jest rozmiar 10x15 cm. Takie zdjęcia doskonale prezentują się w ozdobnych albumach oraz niewielkich ramkach. Tak zabezpieczone zdjęcia mogą stanowić bardzo przyjemną pamiątkę, która z pewnością ucieszy całą rodzinę. Elegancko wyeksponowane fotografie możemy również postawić na komodzie, czy też kominku. Właśnie dlatego dobrym pomysłem jest wywołanie zdjęć online, które w obecnych czasach jest najwygodniejszą i najszybszą usługą internetową.

Jeżeli zdecydujemy się na wydruk 10X15 cm i wykadrujemy go do formatu 3:2, to uzyskamy zdjęcie o rozdzielczości 3648 x 2432 pikseli. 

Oczywistą sprawą jest fakt, że im większa rozdzielczość, tym lepsza jakość zdjęcia. Jeżeli więc odbitka będzie miała 300 punktów na 1 cal bieżący, czyli 300 dpi, to znaczy, że jest to odbitka najwyższej jakości. Granicę jednak stanowią nasze oczy i możliwość widzenia szczegółów. Dlatego też większa rozdzielczość nie ma sensu. Podsumowując - odbitka 10X15 cm ma około 4x6 cali. Jeśli więc chcemy, żeby miała ona najwyższą jakość, to powinna ona zawierać 300 punktów na cal, czyli mieć rozdzielczość 1200 x 1800 pikseli. Nie warto więc wysyłać zdjęcia do laboratorium fotograficznego o większej rozdzielczości, niż jest wymagana, ponieważ i tak nie zostanie ona wykorzystana. Aby zmniejszyć rozdzielczość, musimy użyć odpowiedniego programu graficznego. Jest to bardzo prosta operacja i z łatwością każdy sobie z nią poradzi. 

Współcześnie bez zbędnych formalności możemy skorzystać z usługi wywoływanie zdjęć online, zamówić papierowe odbitki i niezwykle szybko powiększyć swoją fotograficzną kolekcję. Oprócz odbitek standardowych 9X13, czy też 10X15 w Fotocentrum można również zamówić wysokiej jakości zdjęcia XXL

Serdecznie polecamy!