Co to jest blenda fotograficzna?

Zapewne nie wszyscy amatorzy fotografii zetknęli się z tym określeniem, jednak warto się z nim zapoznać ponieważ blenda jest prostym i niezwykle efektywnym narzędziem często używanym przez bardziej zaawansowanych adeptów fotografii.

Czym jest blenda?

To po prostu ekran, który odbija światło w taki sposób by doświetlić fotografowany obiekt. Może jej funkcje spełnić dosłownie wszystko, co posiada właściwości odbijające.
Narzędzie to najczęściej wykorzystuje się w plenerze, gdzie pozwalają uzyskać odpowiednie doświetlenie fotografowanego obiektu, bardzo dobrze spisuje się w fotografii portretowej.

Jeżeli zdecydujemy się na kupno blendy najczęściej mamy do wyboru  kolory: złoty, srebrny, srebrno-złoty zygzak, czarny, biały lub biały-trasparentny. Każdy kolor daje nieco inny efekt.

Przykładowo użycie w plenerze srebrnej blendy może w określonych warunkach całkowicie zastąpić lampę błyskową. Natomiast kolor złoty nada zdjęciu żółtawy odcień. Kolor biały służy przede wszystkim do subtelniejszego modelowania światła.

Jeżeli chcemy aby wywoływane przez nas zdjęcia stawały się coraz lepsze, warto zgromadzić wszystkie kolory blend i nauczyć się nimi posługiwać.