Świadome rozmycie obrazu na zdjęciu.

Z reguły chcemy aby nasze zdjęcie było jak najostrzejsze, tak by wyraźnie odwzorować wszystkie szczegóły kadru. Jednak dzięki przeprowadzonemu z rozmysłem rozmyciu obrazu możemy uzyskać bardzo ciekawy artystyczny efekt. Jak właściwie przeprowadzić rozostrzanie zdjęcia?

W rzeczywistości nie jest to wcale takie łatwe. Przede wszystkim musimy przekonać odbiorcę, że jest to nasza świadoma decyzją, a nie przypadkowo zrobione, nieudane zdjęcie. Dlatego ma tu podstawowe znaczenie uzyskany stopień rozmycia. Musimy przestawić  aparat na tryb manualny i metodą prób i błędów poszukać interesującego nas efektu. Przy tym najlepiej wybrać szerszy otwór przesłony, przykładowo f/2,8 aby ograniczyć głębię ostrości. Dzięki temu zabezpieczymy się przed zachowaniem ostrości na części zdjęcia. Warto też przełączyć aparat w tryb ręcznej regulacji ekspozycji.

Przede wszystkim jednak musimy pamiętać o kompozycji. Zdjęcie bez punktu ostrości musi być dokładnie przemyślane. Zwróćmy uwagę na rozkład kolorów, cieni o raz kształtów, Przykładem gdzie rozmycie służyło uzyskaniu artystycznego zdjęcia jest okładka płyty Machine Head - Deep Purple.