Czym jest naturalny soft box w fotografii?

 

Jeżeli jesteś amatorem fotografii, robisz dużo zdjęć przy różnorodnym oświetleniu i w różnych okolicznościach, to z pewnością spotkałeś się z terminem, jakim jest naturalny softbox. Odpowiedź jest łatwa, są to po prostu zdjęcia robione w pomieszczeniu, przy oknie. Właśnie zwykłe okno stanowi naturalny softbox.

 

  1. Jak zrobić kreatywne zdjęcia w mieszkaniu?
  2. Czy aura za oknem ma znaczenie podczas robienia zdjęć, z wykorzystaniem softboxa?
  3. Jak ustawić fotografowany obiekt fotografując przy użyciu naturalnego softboxa?

 

Jak zrobić kreatywne zdjęcia w mieszkaniu?

 

Niezwykle interesującym sposobem, z którego korzysta wielu fotografów, jest wykorzystanie naturalnego światła podczas robienia zdjęć w pomieszczeniu. Dokładnie chodzi o doświetlenie swoich zdjęć światłem wpadającym przez okno. Dzięki takiemu prostemu zabiegowi można zrobić niezwykle interesujące ujęcia. Warto więc wykorzystać naturalny softbox, którym jest zwyczajne okno. Z tej prostej techniki może skorzystać każdy, kto ma aspiracje, aby robić niebanalne i kreatywne zdjęcia, ponieważ okno znajduje się w każdym mieszkaniu. Warto więc poeksperymentować robiąc zdjęcia w mieszkaniu i wykorzystać różne kąty padania światła, różne pory dnia oraz zrobić zdjęcia nie tylko w słoneczne, ale także bardziej szare dni. Dzięki temu z pewnością nabierzemy dodatkowego doświadczenia, poprawimy technikę i zapoznamy się z wieloma różnymi możliwościami. Następnie te umiejętności będziemy mogli wykorzystać do zrobienia niepowtarzalnych zdjęć, obok których nikt nie przejdzie obojętnie.

 

Czy aura za oknem ma znaczenie podczas robienia zdjęć z wykorzystaniem softboxa?

 

Zdecydowanie rodzaj światła wpadającego przez okno ma kluczowe znaczenie, przy robieniu zdjęć z wykorzystaniem naturalnego softboxa. Oczywiście jest ono uzależnione od pogody, którą mamy za oknem. Światło, które przechodzi przez okno,+ jest uwarunkowane od pogody, która jest za oknem. Kiedy dzień jest słoneczny i duża ilość światła wpada przez okno do pomieszczenia, to będzie to widoczne na zdjęciu. Po prostu klimat naszych fotografii również uzależniony jest od pory dnia. Z kolei w południe światło będzie ostrzejsze i jaskrawe, dlatego też zdjęcia będzie cechowała specjalna aura. Taki rodzaj światła przypomina światło lampy błyskowej. Natomiast po południu światło jest niezwykle miękkie, ciepłe, bardzo plastyczne. Przypomina światło z dużego softboxu lub światło odbite od parasolki, podczas fotografowania w studio. Właśnie dlatego nasze fotografie będą także w ciepłej i przyjemnej tonacji kolorystycznej. 

Z kolei, kiedy aura nas nie rozpieszcza, a za oknem jest szaro i pochmurno, to światło będzie miało zimny odcień i oczywiście będzie o wiele słabsze. Dlatego też takie zdjęcia mają zupełnie inny klimat.

 

 Jak ustawić fotografowany obiekt fotografując przy użyciu naturalnego softboxa?

 

Fotografowanie z wykorzystaniem okna nie jest trudne. Najważniejszą kwestią jest, aby właściwie ustawić fotografowaną osobę. Zasada jest prosta, aby twarz była widoczna i dobrze oddawała szczegóły, to należy obiekt postawić w ten sposób, żeby światło wpływające przez okno, oświetlało właśnie twarz. Zdjęcia robione taką metodą bywają niezwykle ciekawe i intrygujące. Charakteryzują się także specyficzną, tajemniczą aurą. Wykonując zdjęcia przy oknie, należy zwrócić uwagę na to, ile okien jest w pomieszczeniu. Jeśli jest ich więcej niż jedno, to światła dostające się przez nie do wewnątrz będą się po prostu mieszały. Taka sytuacja oczywiście wpłynie na końcowy rezultat. Dlatego też warto przemyśleć, jaki efekt chcemy uzyskać.

Fotografując w pomieszczeniu, należy wykorzystać zwykłe okno, jako softbox, którego używa się do robienia zdjęć studyjnych. Osobę fotografowaną musimy ustawić w ten sposób, aby światło właściwie rozkładało się i oświetlało twarz modela. Oczywiście jest to uzależnione od kąta ustawienia obiektu, względem okna. Jeśli osoba stoi bokiem do okna, to oświetlona będzie tylko połowa jej twarzy. Z kolei ustawienie przodem do okna, powoduje pełne oświetlenie całej twarzy, a ustawienie pod skosem sprawia, że doświetlone jest ¾ twarzy. Właśnie z tego względu musimy wiedzieć, co chcemy uzyskać i jakie mamy oczekiwania. 

 

Polecamy i życzymy wielu kreatywnych pomysłów!